Banner

Chai Tea Latte Tarifi


http://www.pepper.ph/homemade-chai/
Chai Tea Latte

   Chai Tea Latte, öyle bir lezzet ki bir kere tadını beğenen müptelası oluyor. O ilk deneyim çok önemli yani. Genellikle süt, Salep sevenler, yemeklerinde baharat kullanmayı sevenler Chai Tea Latte 'ye de bayılıyor. Tadını bilmeyenler için tarif etmek gerekirse, baharatlı sütlü çay diyebiliriz. Çok mu karışık oldu? Bence siz evde denemeden önce bir Starbuck's ya da Caribou 'da içip orjinal lezzetini tadın. Yoksa evde aksilikler olabiliyor. Baharat oranları azıcık kaysa lezzeti çok farklı oluyor mesela. Sonra yok efendim tarif kötüydü falan demeyin.
   İnternet üzerinden çeşit çeşit Chai Tea Latte tarifi bulmanız mümkün. Starbuck's ya da Caribou gibi yerler ise sırlarını vermiyorlar tabi. Bu durumda bir iki tarif denemesinden sonra insan damak tadına uygun bir tarif çıkarıyor ortaya. Çay fazla gelmiş acı oldu, yok ben tarçın sevmem az atayım falan diyebilirsiniz. Ben şahsen Caribou 'da içmeyi tercih ediyorum ayrıca. Bir de hava soğumaya başladı, kış geliyor ya tam Chai Tea Latte mevsimi yani. Haydi tarife geçelim, siz de bir an önce kendi özel Chai Tea Latte 'nizi yapın.
 
Malzemeler (4 Kişilik)
1 Adet Kakulenin çekirdeklerinin yarısı
1 Çay Kaşığı Toz Zencefil
4-5 Tane Karabiber
3 Tane Karanfil
3 Çay Kaşığı Tarçın
2 Bardak Süt
1 Paket Vanilya (isteğe bağlı)
1 Çorba Kaşığı Siyah Çay
1 Bardak Su
 
 Yapılışı
İlk olarak suyu bir kaba alıyoruz, biraz ısındıktan sonra çay ve vanilya dışındaki malzemeleri yani baharatları ekliyoruz. 2 dakika bu şekilde kaynattıktan sonra üzerine ılık sütü ekliyoruz. Sütü isterseniz ocakta ılıtabilirsiniz ya da dolaptan çıkarmadıysanız, oda ısısındaki sütü de doğrudan ekleyebilirsiniz. Son olarak çay ve isteğinize göre vanilyayı ekleyerek kaynatmaya devam ediyoruz. Bu şekilde de 2-3 dakika kaynatıp, 2 dakika da demlenmeye bırakıyoruz. Demlenme süresince üzeri kapalı olmalı ki ısısını çok kaybetmesin. Chai Tea Latte tarifimiz hazır diyebiliriz. Süzdükten sonra afiyetle içebilirsiniz. Süt severlerin Kış çayı bence Chai Tea Latte.
 Afiyet Olsun!

*** cafecik.blogspot.com ***
Blogger tarafından desteklenmektedir.