Banner

Dunyanin ilk Gunu - Son Sefarad

Beyazıt Akman, kitaplarını heyecanla beklediğim bir yazar. İlk kitabını erkek arkadaşım -yani tanıştırayım Mehmet- almıştı. :) Onun sayesinde tanıyıp okuma fırsatı buldum. Tarihi roman sevenlerin zaten beğeneceğini düşündüğüm kitaplar her ikisi de. Dünyanın ilk günü yani İmparatorluk 1 olarak adlandırılan kitap, İstanbul'un fethi, Fatih Sultan Mehmet döneminden bahsediyor. İnsanı içine çeken etkileyici bir anlatımı var. Fetih 1453 filmi vizyona girdiğinde koştura koştura gidip izlemiştik. Film boyunca bazı sahneler sanki daha önce izlemişiz hissi yarattı. Oysa ki film yeni vizyona girmişti. Sonra da Dünyanın İlk Günü ile büyük benzerliği olduğunu fark ettik. Beyazıt Akman 'ın detaylandıran betimleme yapan bir anlatımı var. Yani okurken yaşıyorsunuz, hikayenin içine çekiliyorsunuz.
Beyazıt Akman 'ın ikinci kitabı ise Son Sefarad. Yani İmparatorluk 2 olarak adlandırılan kitap. Dünyanın İlk Günü 'nden daha da severek okudum diyebilirim. Hikayeyi çok beğendim bir kere. 16.yy İspanya'sında Katoliklerin Müslümanlar ve Yahudilere uyguladığı baskı ve eziyetler anlatılıyor. Bayezid'in belki de hiç anlatılmamış hikayesi. Hat sanatına ilişkin bölümler ise büyük bir hayranlık uyandırdı ben de.
 
Kalın kitaplar olmasına rağmen çok akıcı olmaları sebebiyle, hızlıca okunan kitaplar. Dünyanın İlk Günü ve Son Sefarad 'tan sonra serinin üçüncüsü İmparatorluk 3 'ün çıkacağı haberi geldi ancak tarih belli değil henüz. Heyecanla bekliyorum doğrusu. Hiç bir yazarın kitabını böyle beklemedim desem yeridir. :) Kitaplarını geniş çaplı, uzun süren araştırmalar sonucunda yazıyor Beyazıt Akman ve eşi de kendisi gibi donanımlı biri. Filiz Barın Akman 'ın kitabı, Osmanlı Kadını - Batılı Seyyahların Gözüyle kitabı incecik ama harika bilgilerle dolu bir kitap. Doğru bilinen yanlışlardan bahsediliyor çokça. Osmanlı kadınının nasıl yanlış anlatıldığı belgeler ile gözler önüne seriliyor. Bu da tavsiye ettiğim kitaplardan biri.
 
Blogger tarafından desteklenmektedir.