Banner

Grip Nasıl Geçer?

Şu geçiş mevsimlerinde grip olmaya ne kadar açık olduğumuzun farkındayız ama önlem almayı bir türlü beceremiyoruz. Önlem derken de bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek mesele. Ancak biz hep grip kapıya dayanınca hatırlıyoruz işte bunu. :)
Dedim ki kendimce grip için önerilerde bulunayım da birilerine faydam dokunsun. Çünkü o kadar insanı yoran tüketen bir durum ki, hele de öksürük ile birleşmişse yani boğaz enfeksiyonu da oluşmuşsa.

Grip nasıl gecer? Nezle soğuk algınlığı grip
Grip Nasıl Geçer?
 
*Öncelikle bağışıklık sisteminin nasıl güçlendirileceğinden bahsedeyim.
Bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için yediklerimize içtiklerimize iki kat dikkat etmemiz gerekiyor. Yememiz gereken sebzeleri sıralarda domates ve turunçgiller ilk sırada geliyor ama şöyle bir sorun var ki, organik domatese ulaşmak artık çok çok zor. Kendiniz yetiştirmiyorsanız o kadar da fazla tüketmeseniz de olur. Tabi turunçgillerde de bu durum olabilir ama domatesteki kadar vahim değil durum.
Sonra sırayı soğan ve sarımsak alıyor. Evet kötü kokuyorlar ama bunları tüketmek şart. Hem grip öncesi bağışıklık sistemini güçlendirmek için hem de grip sırasında iyileşme sürecini hızlandırmak için.
Grip bizi genellikle havaların soğuk olduğu zamanlarda yakalıyor ya. Biz de bitki çaylarına sarılıyoruz. En iyi bitki çayları aktarlarda oluyor bir kere. Poşet çaylar çok yavan geliyor bana. Aktardan alınanların da tazeliğine dikkat etmek gerekiyor tabi alırken. Bağışıklık sistemine iyi gelenler ise zencefil, zerdeçal ve ekinezya çayları. Grip sırasında da tüketilmeli. Ayrıca zencefil, boğaz enfeksiyonlarında da oldukça etkili. Mümkünse kök zencefil ile hazırlanmalı çay.
Bizzat deneyip faydasını hissettiğim ise probiyotikler. Probiyotikler yoğun olarak yoğurt ve kefirde bulunuyor. İbrahim Saraçoğlu'nun bir programdaki önerisi üzerine evde mayaladığımız yoğurdun temiz bir tülbent ile suyunu süzerek ara ara içmeye başladım. Probiyotikler hastalık yapan mikroorganizmaların çoğalmasını engelliyor. Bağırsak düzensizliğini ortadan kaldırıyor. Benim bu konuda sıkıntım vardı. Çok rahatlattı.
*Grip nasıl geçer?
İşte geldik can alıcı noktaya. Grip nasıl geçer? Öyle bir el şıklatmayla falan geçmiyor ne yazık ki. Bağışıklık sistemini güçlendirici ne varsa aslında grip sırasında da faydalı oluyor. Mümkün olduğunca bu tip bir beslenmeye dikkat edilmeli. Bol su tüketilmeli ama soğuk olmasın. :) Özellikle ayakların üşütülmemesi gerekiyor. Aaa nane-Limon'dan bahsetmemişim inanamıyorum. Tabi ki eski toprakların önerisi grip için en etkili çözüm. Taze nane yoksa kurusuyla yapın o bile etkili. Mümkünse en azından bir gün de evde dinlenin ki çabucak iyileşin.
Not: Çok gerekmedikçe ilaç almayın. Vücudunuzu gereksiz yere ilaca alıştırmayın. Sonra ilaca alışan vücut tepki de vermemeye başlıyor, boşu boşuna ilaç içiyoruz.
Geçmiş Olsun. ^^

*** cafecik.blogspot.com ***
Blogger tarafından desteklenmektedir.