Banner

Evde Bol Oksijen Yaratmak!

Geçen Kurban Bayramında Bulgaristan'daki akrabalarımızı ziyaret ettik ailemle. Türkçe isimleri ile Kırcaali ve Hasköy'de yaşayan akrabalarımızı ziyaret edip şehir merkezlerinde dolaşıp alışveriş yapma fırsatı bulduk. En dikkatimi çeken nokta ise ormanlık alanın fazlalığı ve bol oksijen oldu. Öyle ki, sabahları saat kurmaya gerek yok, 6-7'de kendiliğinizden uyanıyorsunuz. İstediğiniz kadar geç uyuyun en fazla 5 saat uyku ile dinlenebiliyorsunuz. Ben burada 12 saat uyusam dinlenmiş uyanmıyorum ama orada gerçekten kendime inanamadım. Gün içinde sıklıkla uyuşuk, uykulu hissederiz kendimizi değil mi? O yüzden kahvelere sarılıyoruz hatta. Bol oksijen aldığınızda dinç oluyorsunuz, kahveye sadece keyif için ihtiyacınız var, kafein alıp ayılmak için değil. Bunu en iyi Karadenizliler bilir aslında. Türkiye'nin akciğerleri olan, en geniş ormanlık alana sahip bölgemiz sonuçta.
 
Bulgaristan'dan döndüğümde farkı daha net gördüm aslında. Çünkü hava kirliliğini daha net hissettim. Sürekli yorgun hissediyor, kahveyi daha fazla tüketiyordum ve uyku yine yetmemeye başlamıştı. Eğer yaşadığım semti değiştirmem mümkün değilse bulunduğum ortamda oksijen oranını nasıl arttırabilirim acaba diye bir araştırmaya giriştim. Hemen bitkiler geliyor tabi insanın aklına ama öyle her bitki uygun değil evlerimiz için. Hatta her bitki her odaya uygun değil. Günümüzde nedense tercih edilmemeye başlanan ama önceden annelerimizin evlerimizden eksik etmediği bitkiler vardır.
evde bol oksijen yaratmak
Areka Palmiyesi
*Areka Palmiyesi mesela, bilinen ismi nedir bunun bilemedim ama fotoğrafını görünce herkes hatırlayacaktır. Areka Palmiyesi, özellikle oturma alanları için öneriliyor. Bol oksijen üreten bitkiler arasında, kocaman yapraklarıyla en kuvvetlisidir ve gün boyunca sağladığı oksijen ile ev içindeki havanın kalitesini arttırır.
 
bol oksijen üreten bitkiler, evde bol oksijen yaratmak, oksijen yaratmak
Paşa Kılıcı Bitkisi
 
*Paşa Kılıcı Bitkisi ise kendisi çok bilinen ama özelliği bilinmeyen bir bitkidir. Gece oksijen üretmesi sebebiyle yatak odalarında bulundurulması gerekiyor. Daha kaliteli uyku demek bu ve can alıcı nokta bence.
 
evde bol oksijen yaratmak, oksijen üretmek, bol oksijen
Salon Sarmaşığı Bitkisi
 
*En çok önerilen üçüncü bitki ise salon sarmaşığı. Evet, önceden evlerde duvarlardan falan sarkan hemen hemen hepimizin bildiği bitki. Neden artık evlerimizde bu bitkileri istemiyoruz acaba, bir bitkinin bakımı bile ağır mı geliyor bizlere, bilemiyorum. Bu bitkinin özelliği, -ki çok özel bir bitki olarak anılıyor uzmanlar tarafından- formaldehit ve diğer uçucu organik kimyasalları filtrelemesidir.
 
Sadece bitkiler değil aslında evde bol oksijen yaratmak için kullanılabilecekler. Bol oksijen yaratırken evlerimizin havalandırılması da çok önemlidir. Ayrıca İyonizer kullanımı güzel bir seçenek olabilir evde bol oksijen yaratmak için. İyonizer, soluduğumuz oksijen oranını arttırır. Kirli havayı ve etrafta uçuşan partikülleri yok ederek havayı temizler. İyonizer gerçekten beğendiğim bir sistem ama maalesef fiyatları biraz yüksek. Ucuz olanların genellikle kapasitesi az olduğu için faydası hissedilmiyormuş bile diye de duydum.
 
Son olarak su içmek de hücrelerimize bol oksijen taşınmasını sağlıyor. :) Su içmeyi unutmayın.
Kısacası yaşamımızın bağlı olduğu oksijen, bizi daha dinç, daha kuvvetli yapıyor. Depresyon ve stres ihtimalini düşürüyor. Mutlu bireyler olmamıza katkı sağlıyor.
Blogger tarafından desteklenmektedir.