Banner

Gardırop Düzenleme Sanatı

Sonbahar da bitti bitiyor artık ve hala dolabınızda yazlık kışlık değişimi yapmamış olanlardan mısınız? Ya da düzenlesem de iki gün sonra her şey birbirine giriyor aradığımı bulamıyorum mu diyorsunuz? Bendensiniz o zaman. :) Düşündüm, taşındım, araştırdım gardırop düzenleme hakkında edindiğim bilgileri uyguladım. Gerçekten bu da bir sanatmış. Bazı kurallar var ki dolap düzenleme konusunda, akıldan çıkarmamak gerekiyor.
 
dolap düzenleme, ev düzeni
Gardırop Düzenleme Kuralları
 
***En zor ama en önemli kural giymediklerimizi elden çıkarmak. Şöyle bir söz var; " Bir sezon boyunca giymediğinizi bir daha giymezsiniz." Aslında doğruluğuna adım gibi eminim. 3-5 sene önce alıp giymediklerim bile dolabımdaydı resmen. Giymiyordum ama atamıyordum da, kıyamıyordum bir türlü. Şimdilik kutularla bir kenara kaldırmayı başardım. Atamadım henüz. Belki bir yenileme çalışması falan yaparım, kimisini kurtarırım diye düşündüm. Harika Do it Yourself yani kısaca DIY projeleri gözüme çarpıyor.
 
***İkinci madde gardırop analizi yapmak. En çok kullandığınız giyim grubunu analiz etmelisiniz. Örneğiniz sık sık pantolon giyiyorsanız, dolabınızda pantolon yeri geniş olmalıdır. Çok fazla fular, şapka gibi aksesuarlar kullanıyorsanız uygun depolama alanınız olmalıdır. Aslında ilk iki maddedeki amaç, gardırop analizi yapmaktır. Kullanmadıklarınızı eleyip en çok kullandığınız ürün grubunu tespit ettiğinizde zaten dolabınızda geniş yer açmış oluyorsunuz.
 
ev düzenleme, gardırop düzenleme
Pantolon askısı
 
***Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta gardırop seçimi ile ilgili aslında biraz. Giysi düzenleme işinde uygun gardırop sahibi olmak çok önemli. Elbise ya da ceketlerimizi astığımızda etek uçları katlanmamalıdır. Yani tam boyuna uygun ölçüde olmalıdır. Özellikle elbiselerde çok yaşıyoruz bu sıkıntıyı. Genellikle dolaplarımızda elbiselerimizin boyuna uygun bir bölme olmayabiliyor. Bu yüzden bu madde biraz da gardırop seçimi hakkında olmuş oluyor.
 
***Özellikle biz bayanlar için çanta ve ayakkabı depolama olayı ciddi sıkıntı oluyor. Hele de ayakkabı koleksiyonunuz varsa. :) Ayakkabıları kutularında sağlamak daha doğru oluyor ama bazı ayakkabıların şekli bozulabileceği için, içlerini doldurmak gerekiyor. Örneğin şöyle bir şey görmüştüm, şu denizde havuzda yüzme için kullanılan uzun sosis gibi şeyler var ya, köpük gibi. Adı nedir hiç bilmiyorum. :) Ama anladınız siz beni. Hıh işte onları çizmelere göre uygun boyutlarda kesip içine yerleştirmişlerdi. Böylece çizmelerinizin de şekli bozulmamış olur. Çantaları mümkün mertebe kılıflarında kullanmak gerek ve de onların da içini doldurmak doğru olur. Şekli bozulmasın, zarar görmesin diye. Bunun içinde gazete kullanmak en pratiği. :)
 
dolap düzeni, ev düzeni, gardırop düzenleme
Giysi Düzeni
 
Bunlar benim uyguladığım gardırop düzenleme temel kuralları, daha fazlasına da gerek yok zaten. Herkesin dolabı veya giysi odası farklı şekil ve ölçülerdedir. Dolayısıyla kendinize uygun olanları tespit edebilirsiniz. 
 
 
Blogger tarafından desteklenmektedir.