Banner

Gülsha Gül Suyu ve Gül Yağı

   Vanilya Kutu 'nun Ekim ayında bana gelen ürünleri arasında Gülsha gül suyu ve gül yağı da vardı. Yüzyıllardır kadınların mucizevi bakım ürünleri olan gül yağı ve gül suyu bugün de sevilerek kullanılmaya devam ediyor. Ancak pek çok marka karşımıza çıkıyor ve hangisini alacağımızı bilemiyoruz. Tabi ki istediğimiz en doğal olanı alıp kullanmak. Markaların araştırmasını yapmak gerekiyor bu durumda. Gülsha benim hiç bilmediğim bir markaydı. Vanilya Kutu sayesinde tanımış oldum. Her üründe yaptığım gibi kullanmadan önce biraz araştırma yaptım.
Dikkatimi çeken Isparta gülünün, asırlık tekniklere sadık kalarak işlenmesi ile bu ürünlerin üretiliyor olması oldu.
gül suyu nasıl kullanılır, gül yağı nasıl uygulanır
Gülsha Gül Suyu ve Gül Yağı
 
***
İlk olarak Gülsha Gül Suyu 'ndan bahsetmek istiyorum. Gül suyunun en bilinen kullanımı tonik olarak cildimize uygulamadır. Ciltteki kızarıklık ve tahriş etkilerini büyük oranda ortadan kaldırdığı gözlenmektedir. Özellikle egzama, mantar gibi hastalıkların kızarıklık ve kaşıntı gibi etkilerini ortadan kaldırması sebebiyle öneriliyor. Sivilceye yatkın ciltlerde de temizlik amaçlı kullanımı fayda sağlıyor. Gül suyu aynı zamanda cildi nemlendirdiği için, duş sonrası bütün vücuda uygulanabilir. Tabi gül suyu faydalarını hissedebilmek için doğal gül suyu kullanmak gerekmektedir.
 
Gülsha gül suyu bir özelliğiyle çok beğenimi kazandı. İçeriğini bilemiyorum doğallık oranı hakkında bir şey söylemem mümkün değil ancak ben gerçek anlamda beğendim. Cam şişede olması ayrıca hoşuma gitti. Soğuk olarak cilde uygulanması öneriliyor broşüründe. Ben de aynen öyle uyguladım ki zaten cam şişede olması da bir serinlik veriyor dolapta durmasa da. En beğendiğim özelliği cam şişede olması yani. Nemlendirme ve yumuşaklık sağladı cildime. Genellikle duş sonrası uyguladım.
 
Bana Vanilya Kutu ile gelen 30ml'lik boyuydu ve çabucak bitti. Mümkün olduğunca büyük boy alarak uzun süre rahatlıkla kullanılabilir. 50ml'lik ve 200ml'lik boyutları mevcut. 50ml 15tl, 200ml ise 45tl. Vanilyaclub.com 'da da gülsha.com.tr 'de de aynı fiyat ile sahip olabilirsiniz. Ayrıca vanilyaclub.com 'da 30ml'lik boyutu da mevcut ki o da 10tl. Ama ben daha büyük boy almanızı öneririm.
***
Gülsha gül yağı ise bahsetmek istediğim diğer ürün. Damlalıklı şişesi kolay kullanım sağlıyor. Aslında bazıları bunu olumsuz özellik olarak görmüş. Kişiye göre değişiyor sanırım bu durum. Ben pratik buldum. İstediğim oranda elime alıp kullanabiliyorum. Yine cam şişede sunulmuş gül yağı da. Bu da avantaj benim gözümde. Sanırım cam şişeye sağlık gözüyle bakıyorum sürekli. :) Başka bir markanın gül yağını daha önce kullanmadım. Kıyaslama yapamıyorum o yüzden sadece tecrübeme dayanarak yorum yapabiliyorum Gülsha gül yağı ile ilgili. Hafif bir yapısı var. İnce bir tabaka olacak şekilde yüzüme uyguluyorum. Rahatsızlık yaratmadı. Ayrıca hem yumuşak hem nemli oluyor cildim. Bir de esneklik kazandırıyor. Ama önemli olan gerçekten çok çok az oranda yağı kullanmak. Yoksa rahatsızlık ve kaşıntı yaratır. Benim cildim karma, sanırım yağlı ciltlerde bu tür yağları kullanmamak en doğrusu olacaktır.
 
Bildiğim kadarıyla gül yağının faydalarından bahsetmek istiyorum kısaca. Gül suyunda olduğu gibi alerjik, egzamalı ciltlere öneriliyor. Nemlendirme canlandırma özelliği var. Kabızlık, tansiyon vb. rahatsızlıklar için de kullanılıyormuş ayrıca ama bir bilgim yok kullanım şekli ile ilgili. Dikkatimi çeken bir özelliği de saç uzatma etkisi. Sanırım bu farklı bir yazının konusu olmalı. :) Ayrıca geçmemek konusunda direnen sivilceme de iki gün uygulamamda fayda gördüğümü söylemeliyim. Tamamen geçmiş değil ama %80 oranında geçti sivilcem diyebilirim. Son olarak yaz aylarında, güneşe çok maruz kaldığımız zamanlarda kullanımına dikkat edilmeli imiş. Lekelerin belirginliğini arttırabilirmiş. Aman dikkat.
 
Gülsha gül yağının Vanilya Kutu ile bana gelen boyutu 10ml'lik ve bence gayet uygun. Belki de ben sadece el ve yüzde kullanıyorum diyedir bilmiyorum ama daha yarıya bile gelmedi. vanilyaclub.com 'da 10ml'lik boyu 39,99tl ve gülsha.com.tr 'de bu boyutunu göremedim. Bir de büyük boyu var 30ml'lik ve iki site üzerinden de aynı fiyat ile satın alabilirsiniz. 130tl fiyatı.
 
Bu kadar uzun bir yazıyı okuma sabrını gösterdiğiniz için de teşekkür ediyorum. :)
Blogger tarafından desteklenmektedir.