Banner

Kestane Şekeri Tarifi

Soğuk kış günlerinde kestane kebap kokusu ne de güzel gelir burnumuza. Tam da o zamanlardayız aslında. Kestane zamanı geldiğine göre kendi kestane şekerimizi de yapabiliriz. Bursa'nın meşhurlarından olan kestane şekeri her zaman aynı lezzette bulunamıyor. Yakınlarda Bursa seyahatiniz görünmüyorsa, sipariş verebileceğiniz biri yoksa ya da kestane şekeri konusunda başarılı markalardan birine ulaşamıyorsanız iş başa düşüyor.
kestane, kafkas pastane, kestane kebap
Kestane Şekeri
Aslında yapımı da oldukça kolay. Bir Bursa'lı olarak kestane şekeri tarifi paylaşmazsam olmaz diye düşündüm. :) Yapımı gerçek anlamda kolay olan kestane şekeri, sadece bir noktada dikkat istiyor oda kabuklarının soyulması. Onun dışında hiç bir zorluğu yok. Uzatmadan tarife geçiyorum o halde.
Malzemeler
1kg Kestane
1kg Toz Şeker
750ml Su
Yapılışı
Kestane şekeri tarifi iki aşamadan oluşuyor. Kestanelerin haşlanması ve şerbet ile buluşması olmak üzere. İlk iş olarak kestaneler kabukları rahatlıkla soyulacak şekilde bol suda haşlanır. Dikkat etmemiz gereken nokta tam da burası. Hem dış kabuklarının hem de içteki ince kabuklarının tamamen soyulması gerekiyor ama aynı zamanda kestanemizin bir parça olarak parçalanmadan elimizde kalması gerekiyor. Kabuklarını temizlerken özenli olmak gerekiyor yani.
Kestanelerimiz hazır olduğuna göre ikinci aşamaya yani şerbet kısmına geçebiliriz. Şeker ve suyu tencereye alarak kaynatıyoruz. Kestane şekerini şeker yapan şerbetimiz kaynamaya başladıktan 5 dakika sonra kestaneleri içine atıyoruz. Kestaneleri atmamız ile birlikte ocağın altını iyice kısıyoruz ve kaynamasına müsaade etmeden bu şekilde en az 3 saat kaynatıyoruz. Bu süre sonunda kestanelere dokunmak yok. Şerbetin içinde ertesi güne kadar bekletmemiz gerekiyor tüketmeden önce. Ertesi gün afiyetle yiyebiliriz.
Az işlemi olmasına rağmen yapımı uzun zaman alan bir tatlı kestane şekeri. Ben genellikle iyi markalardan birini almayı tercih ediyorum ama evde yapacaksam da bu şekilde yapıyorum. O kaliteli markalara ulaşmanız mümkün değilse siz de bu şekilde hazırlayabilirsiniz.
Afiyet olsuuun!^^

www.cafecik.net
Blogger tarafından desteklenmektedir.