Banner

Büyülü Japon Bahçeleri

Japonya bahçelerine verdiği özen, şehir planlamadan öte tarihe dayanan geleneksel bir davranıştır. Bilindiği kadarıyla 6. yüzyıla kadar gidiyor bu bahçelerin kökeni. Aslında sadece Japonya 'ya aitmiş gibi anlaşılmamalı, Uzak Doğu bahçe sanatı denilebilir genel olarak. Japonya ve Çin 'e dayanıyor tarihi ki köklü bir tarih gerçekten. Budizm ile bağları kuvvetli bir gelenek. Bu geleneği günümüze taşıyan ise büyük oranda Japonya.
japonya, Çin, zen bahçesi, budizm, doğa
Japon Bahçeleri

Bahçelerin temel amacı ruha huzur verip, insanları doğa ile yakınlaştırmaktır. Avrupa bahçe anlayışı ile temel bir farklılığı vardır. Avrupa bahçelerinde doğaya müdahale edilir, budama temizleme ve benzeri şekillerde. Japon bahçeleri ise doğanın kendi haline bırakılmasını temel alır. Önemli olan ruhun huzur bulmasıdır. Japon bahçelerinde doğanın minyatür parçalarına yer verilir yani Sembolizm kullanılır.
 
Japon bahçeleri pek çok detay içeriyor. Örneğin benim ilgimi çeken bir özelliği zig-zag şeklinde ilerleyen yolların kullanılması. Bunun amacı, büyülenmiş bir halde aynı manzaraya odaklanmış şekilde yürümenize engel olmasıymış. Bu gizle-göster taktiği ile gördüğünüz manzara sürekli bir değişim halinde oluyor.
 
bahçe düzenleme, japon bahçeleri, çin bahçeleri
Uzak Doğu Bahçe Düzenleme Sanatı
Geçmişte her detayın doğal olduğu bahçeler, Modern tasarımcıların dokunuşları ile doğalı taklit etmenin etkisi altına girmiş. Özüne bağlı kalınarak yeniden şekillendirilen taşlar gibi. Japon bahçe sanatı çerçevesinde zarar vermeden, zenginleştirme çalışmaları yapılmış yani. Özden uzaklaşılmamasına özen gösterilmiş.
 
Bahçelerin temel unsuru, olmazsa olmazı Sembolizm denilebilir. Doğallığa müdahale edilmez ama hiç bir unsur da gelişi güzel yerleştirilmemiştir. Her unsurun bir anlamı vardır Japon bahçelerinde. Su doğanın olduğu gibi bu bahçelerin de olmazsa olmaz öğesidir. Gölet, dere veya şelale şeklinde mutlaka su yer alır.
 
zen bahçesi, huzur, doğa, kış manzarası
Japon Bahçelerinde Kış
Kaya, çakıl ve kum, yine doğanın olmazsa olmaz parçaları olarak bahçelerde yer alır. Tek sayılar uğurlu sayıldığı için kayaların dizim şekli ve sayısı buna dikkat edilerek tespit edilir. Dizim şekilleri de farklı sembollerin yansımasıdır.
 

Çay evleri belli bir dönemden sonra bahçelerin olmazsa olmazı haline gelmiştir. Sade, dört sütun üzerine inşa edilen binalar, klasik sivri çatı stili ile tamamlanmıştır ve çay törenleri için kullanılmaktadır. Taş fenerler önceleri tapınağa giden yolu gösterirken günümü Japon bahçelerinin de olmazsa olmaz dekorasyon unsurları haline gelmiştir.
 
taş fener, tapınak yolu, zen bahçeleri, japonya
Taş Fenerler

Japonlar müze gezer gibi bahçelerini ziyaret ediyorlar. Hatta yabancılar sırf bu bahçeler için Japonya 'ya ayrı bir ilgi gösteriyor, ki benim de hayalimdir gerçek bir Japon bahçesi görmek. Doğaya müdahale olmadığı için her mevsimde farklı bir elbise giyen doğa, bu bahçelerde her mevsim farklı bir görünümde çıkıyor karşımıza. Mümkün olsa da her mevsim gidip görebilsek bu huzur dolu bahçeleri.
Blogger tarafından desteklenmektedir.