Banner

En İyi Moda Filmleri

Moda dönem dönem değişiklikler barındırsa da temelde bizim zevklerimize dayanıyor. Ama bir de iskeleti var bu işin. İskeletten kasıt moda geçmişidir. Çünkü geçmişin üzerine bir şeyler koyuyoruz her zaman ve moda her zaman belli bir oranda kendini tekrarlıyor.

Moda 'nın kritik dönemlerine, kişilerine vurgu yapan filmler yaşamadığımız dönemler ve moda anlayışı üzerine ip uçları veriyor bize. Moda 'nın devrimci isimlerini de bu şekilde daha yakından tanıyabiliyoruz. Bu amaçla en iyi moda filmleri adı altında, moda ile ilgilenenlerin kesinlikle izlemesi gereken filmleri listeledim. 

en iyi filmler, moda filmi, audrey hepburn, holly
Breakfast at Tiffany's
1. Breakfast at Tiffany's
Kesinlikle ilk sırada yer alması gereken filmdir Tiffany'de kahvaltı. Audrey Hepburn tarzını en net şekilde görebileceğimiz film kendisi. Filmin asıl kahramanı, aynı zamanda Audrey Hepburn 'ün canlandırdığı karakter olan Holly Golightly gözlerinizi kamaştıracak. Harika şapkalarına, abartılı takıları ile yakaladığı uyuma kapılıp filmin konusunu unutabilirsiniz ara ara. 1961 yapımı filmde dönemin New York 'u da gözler önüne seriliyor. Detaylar izleyiciyi kendinden alıyor.

en güzel moda filmi, moda,
Yves Saint Laurent
2. Yves Saint Laurent
Moda dahisi Yves Saint Laurent 'in hayatı anlatılıyor filmde. 21 yaşında bir moda yarışması birinciliği ile Christian Dior 'un sağ kolu olması ve ardından kendi markasına doğru giden yolu, özel hayatı ile birlikte moda anlayışını da gözler önüne seriyor. Kısacası filmde 1957 Paris 'inde Yves Saint Laurent 'in kendi adını taşıyan markasını kurması ve yükselişi anlatılıyor.

coco, chanel, moda, paris, film
Coco Chanel
3. Coco Avant Chanel
Gabriella Chanel, bizim bildiğimiz adıyla Coco Chanel 'i, hayatını ve moda devrimini konu alan bir yapım. Coco Chanel, yetimhaneden zirveye uzanan masalsı bir hikayeye sahip. Ayrıca hayran olmamanın mümkün olmadığı Chanel tarzı göz kamaştırıyor filmde.

moda filmi, en güzel moda filmleri, en iyi filmler
The Devil Wears Prada - Şeytan Marka Giyer
4. The Devil Wears Prada
Moda dünyasının ışıltılı yüzünün arkasını görüyoruz biraz bu filmde. Akıcı, bir çırpıda biten bir film. Ayrıca Anne Hathaway harika görünüyor filmde. Türkçe 'ye Şeytan Marka Giyer olarak çevrilen film, moda dünyasına biraz açıyı değiştirerek bakmanızı sağlayacak.

japonya, kore dizileri, moda, moda filmi
Paradise Kiss
5. Paradise Kiss
Diğerleri kadar ünlü bir yapım olmasa da benim en sevdiklerim arasında yer alan bir film. Uzak Doğu 'nun moda anlayışı daha farklı ve bence ilgi çekici. Japon yapımı film bu açıdan biraz farklılaşıyor. Daha çok bir gençlik filmi tadında, bir grup moda öğrencisinin yaşadıkları anlatılıyor. Kore dizilerine bayılan kesim bu filmi de sevecektir diye düşünüyorum. 
Blogger tarafından desteklenmektedir.