Banner

Mantar Kurabiyelerimin Sırrı


tatlı, mantar kurabiye kalıbı, kurabiye
Mantar Kurabiye Tarifi

Daha önce Instagram 'da paylaştığım mantar kurabiye fotoğraflarım vardı, sırrını açıklıyorum. :) Bu güne kadar hep övgü almış olan kurabiyelerimi Bulgaristan 'dan aldığımız bir kalıp ile pişiriyorum. Ayrıca fırında değil ocakta pişiyor bu kurabiyeler.
 
Malzemeler
Yarım paket margarin ya da tereyağı
1,5 Su Bardağı Toz Şeker
4 Yumurta
1 Paket Vanilya
1 Paket Kabartma Tozu
ve
Aldığı kadar un
 
Klasik şekilde kurabiye hamurunu hazırlıyoruz. Kulak memesi yumuşaklığında olmalı. Açıkçası ben fırında denemedim hiç ama Waffle makinasında da hoş bir şeyler olabilir belki. Ya da en iyisi Bulgaristan 'a giden, gidecek olan birini bulup sipariş verin kalıbı edinin. 15leva gibi bir şeydi fiyatı biz alırken, yani 22 lira falan yapıyor. Başka yerlerde de var mıdır bilemiyorum bu kalıptan. Eş dost herkes soruyor ama başka bir yerde olduğunu duymadık henüz.


mantar şekilli kurabiye, tatlı, tarif
Mantar Kurabiye Kalıbı
Kalıp bir kez ısınınca çok hızlı şekilde pişmeye başlıyor kurabiyeler. 1-2 dakikada 10 kurabiyeyi çıkarıyorsunuz kalıptan, yenilerini diziyorsunuz ve bu hamurdan 80-90 adet kurabiye çıkıyor.
Çikolatayı erittikten sonra mantar kurabiye önce çikolataya, ardından da Hindistan cevizine bulanır. Hindistan cevizi olmak zorunda değil aslında zevke bağlı bu konu. Ben evde olan her şeyden denedim bir iki tane. Sonrada çikolata donsun diye bekletiyorsunuz biraz kurabiyeleri bir tepsiye dizerek.
 
Fırında veya Waffle makinesinde de denenmeli bence. Tabi mantar şekli olmaz ama kurabiyenin lezzeti aynı olur. Afiyet olsun!
Blogger tarafından desteklenmektedir.