Banner

Moka Cezvesi ve Kahve Yapımı

Moka çok kafa karıştıran bir mevzu. Moka, Mocha ve Espresso birbirine girmiş kavramlar olarak karşımıza çıkıyor bu konuda. Öncelikle Mocha 'dan bahsetmek istiyorum. Genellikle Caffe Mocha olarak görürüz menülerde. Caffe Mocha, adını Mocha adı verilen çikolata şurubundan alır. Moka kahvesi ile hiç bir ilgisi yok anlayacağınız.
 
kahve çeşitleri, kahve yapımı, bialetti, moka yapımı
Bialetti Moka Kahve Cezvesi

Moka kahvesi ise İtalyan mühendis Alfonso Bialetti tarafından keşfedilmiş. Bialetti, Espresso makinelerinin çok pahalı olduğu için, sadece kafelerde Espresso içilebilmesinden yola çıkmış. Her evde Espresso yapılabilmesini istemiş. Ama sonuç umduğundan biraz farklı olmuş. Moka, Espresso ile Filtre Kahve arasında bir lezzettir. Bunun sebebi de Moka cezvesinde ortaya çıkan basınç miktarı ile ilgilidir. Espresso makineleri 8-15 bar basınç aralığında çalışırken, Moka cezvesinin basıncı 2-3 bar kadardır. 2-3 bar basınç ile ortaya çıkan bu kahvenin adı da cezvenin adıyla anılmıştır. Moka.

En bilinen Moka Cezvesi markası da Bialetti 'dir şuan. Bir de güzel renkleri var ki, hayran olmamak elde değil. Temel bilgileri verdiğime göre Moka kahvesi hazırlama tüyolarına geçebilirim. :)
 
bialetti, moka, espresso makinesi, italya, kahve
Moka Cezvesi
Öncelikle bir adet Moka Cezve edinmeniz gerekiyor. Ülkemizde nerede var ya da var mı hiç bir bilgim yok. Belki Tchibo 'da falan olabilir. Ben Mantar Kurabiye Kalıbı 'm gibi onu da Bulgaristan 'dan almıştım. Kahvesini de yine orada çektirdim. Kahvenin Aeropress-Espresso aralığında çekilmesi gerekiyor. Ne Espresso kadar ince ne de Aeropress kadar kalın çekilmeli. Bir de soğuk su kullanmak gerekiyor.

Alt hazneye su, ortaya kahve haznesine de kahveyi yerleştiriyoruz. Kahveyi bastırmaya gerek yok Espresso makinelerinde ki gibi. Cezvenin ocakta kalış süresi 5 dakikayı geçmemelidir. Geçiyorsa eğer daha kuvvetli ateşte pişirin kahvenizi. Normalde Espresso fincanında içiliyor ama Espresso 'dan daha yumuşak olduğu için ben bazen büyük kahve kupasında bile içiyorum. Sanırım bünyem de kahveye alıştığı için dokunmuyor ama alışkın değilseniz kalp çarpıntısı, el titremesi ve yoğun bir enerji haliyle karşılaşabilirsiniz. :)
 
bialetti, alfonso bialetti, moka pot, coffee, espresso
Bialetti
İtalya 'ya giderseniz Bialetti Moka Cezvesi almayı unutmayın ya da giden birine denk gelirseniz siparişinizi verin derim ben. :) Lezzetine ve pratikliğine alışınca insan makine kahvesi içmek istemiyor.
 

Blogger tarafından desteklenmektedir.