Banner

Nereden çıktı bu çam ağacı süsleme işi?

Malum yeni yıl geliyor ve en az Hıristiyanlar kadar Müslümanlar da artık çam ağacı süslüyor. Herkesin kendine göre bir sebebi var bunun için ama biraz tarihsel verilere bakalım istedim. Nereden çıkmış bu çam ağacı süsleme olayı?

çam ağacı, pagan inancı, noel, yeni yıl

Öncelikle çam ağacı olmasının sebebi, yaz kış yeşil kalan bir tür olduğu için, çok eski dönemlerden beri insanlar için önemli olmasındandır. Ölümsüzlüğün sembolü kabul edilmiştir. Özellikle Pagan inancının yaygın olduğu zamanlarda Çam ağacının önemli yer tuttuğu biliniyor. Farklı coğrafyalarda, farklı zamanlarda yeni yılın gelişi kutlanır, farklı sebeplerle de çam ağaçları önem kazanırmış. 

Örneğin; Çam ağacı süsleme geleneği Türkler 'den geliyor diye bir iddia var ve bu iddianın sebebi, eski inanışa göre dünyanın tam ortasında bulunan ulu bir akçamın olmasıdır. Bu ağaca hayat ağacı adını verirlermiş ve 22 aralık günü kutlama yaparlarmış, ağaca çaputlar bağlayıp dilek dilerlermiş. 21 aralık gecesi yılın en uzun gecesi olduğundan, 22 aralık sabahı günün geceyi yenişini kutlarlarmış. 

Hıristiyanlar arasında çam ağacı süsleme geleneğinin ise 700 'lü yıllarda Almanya 'da ortaya çıktığı düşünülüyor. Anlatılan eski bir hikayeye göre; Almanya Havarisi, Putperestlere meşe ağacının kutsal ve dokunulmaz olmadığını kanıtlamak için meşe ağacını yere devirir. Meşe ağacı devrilirken, küçük bir çam ağacı dışında ne varsa paramparça edip geçer. Bunu bir mucize olarak yorumlayıp, bu ağaca Çocuk İsa adını verelim diyorlar. Bu kadar da mantık dışı uydurmasyon bir hikaye. Yazarken bile sıkıldım. Zaten asıl ağaç süsleme olayı bundan çok sonra, Martin Luther ile başlıyor. Bir gece ormanda dolaşırken, ağaç dalları arasından sızan yıldız ışıklarından çok etkilenip bir çam dalı alıp eve götürüyor ve kandillerle süslüyor. Sonra da bu yayılmaya başlıyor. Hatta İngiltere 'ye 19.yy 'da Kraliçe Victoria 'nın Alman asıllı eşi sayesinde geliyor.

Ülkemiz tarihine bakacak olursak, Osmanlı döneminlerinde sadece Hıristiyanların kutladığı bir gün olmuştur yılbaşı. Cumhuriyet döneminde, 1936 yılında Miladi takvim kullanılmaya başlanır ve 1 Ocak yılbaşı kabul edilir. Bunun Hıristiyanların Noel kutlamaları ile bir alakası yok, zaten Noel Kutlamaları İsa 'nın doğumu kabul edilen 24-25 aralıkta başlar ve bir hafta sürer. Yani çam ağacı süsleme geleneği Hıristiyanların 'dır, Türklerin 'dir gibi söylemler çok yersiz. İnsanlar farklı dönemlerde, farklı coğrafyalarda ve farklı sebeplerle çam ağaçlarına önem vermiş, çeşitli şekillerde süslemiş. Bugün ise sadece kapitalist sistem ürünü.

türk gelenekleri, hıristiyanlık, pagan inancı

Yeni yıl kutlamasıdır aslolan, herkesin kendince iyi dilekleri, beklentileri, şükürleri olur yeni yıla girerken ve herkes kendince kutlama yapar. Önceki yılın muhasebesini yapmamızı sağlar bir de. "Bak 1 sene daha geçti, ne yaptın ne yapmadın?" diye sorar insan kendine. Ama yeni yılda ağaç süsleme ve hediye alma olayı tamamen kapitalist sistemin ürünü. Başka hiç bir sebebi yok anlamı yok günümüzde. O yüzden bence hediyenin makbulü el emeği olanıdır. Maddi olarak ölçülemeyecek bir değere sahip olur o hediye. Hem de kapitalist sisteme karşı bir tepkidir. :)

Yani kimin hangi sebeple nasıl kutladığı değil önemli olan, iyi dileklerimiz, dualarımız ve şükürlerimiz ile yeni yılı karşılamaktır. Umarım 2015 tüm hayallerimizi tüm dilediklerimizi verir bize.

Blogger tarafından desteklenmektedir.