Banner

Patates Sevmeyen Var mı?

Haşlanmış patates yerken aklıma geldi bu soru. Patates sevmeyen var mıdır ki? Ne kadar çok kullanıyoruz patatesi. Kim bilir kaç çeşit yemek ortaya çıkıyor patates ile birlikte. Pazarlarda hep 3 kilo, 5 kilo fiyatları yazar mesela. Biz 1 kilo patates almayız çünkü. Uzun süre stoklanabilmesinden öte patatesi çok kullanmamızdandır bu. 

patatesli yumurta, patates kızartması, patates salatası

Kızartmasını yaparız. Yağlı yağlı, zararı zararlı ne de lezzetli olur. Hiç bir zaman da Fast Food restaurantlarındakine benzemez tadı. Ben karabiber serpip yerim patates kızartmasını. Çok lezzetli oluyor deneyin bence.

Bir de patatesli yumurta vardır ki, bilmeyen bıkmayan öğrenci yoktur. Kardeşim ustası olduğunu iddia ediyor artık. Her öğrencinin de böyle bir iddiası vardır muhtemelen. Makarnadan sonra ikinci sırada gelen öğrenci yemeğidir patatesli yumurta ama kahvaltılarda da harika olur şimdi.

Patates salatası, taze soğan ve maydanoz ile güzel olur. Zeytinyağı, limon ve pul biber ile lezzet tamamlanır. Hem doyurucu hem lezzetli. Diyet yapanlar o da salata bu da salata diye kendini kandırmasın bence, patates oldukça doyurucu ve karbonhidrat yüklü bir sebze ne de olsa.

Herkesin kendine özgü bir patates köftesi tarifi vardır. Sırf patatesten yapmayız köfteyi. Kimisi pirinç kullanır yanında, kimisi peynir. Çeşit çeşit baharat kullanılır damak tadına göre. Yoğurtlu bir mezeyle de çok güzel gider hani. 

Sıklıkla et yemeklerinin yanında destekçisidir hem. Sulu tencere yemeği de olsa, fırında da olsa patatesi etin yanına çok yakıştırırız. Uzun lafın kısası patatesi ne kadar da çok kullanıyoruz. Evirip çevirip yeni bir tarif de ortaya çıkarabiliriz, yaptığımız yemeklere destek de atabiliriz. Öyle kurtarıcı bir sebze kendisi. Sahi patates sevmeyen var mı? Ben hiç duymadım da, böyle ilginç şeyleri merak ederim arada.

Zucchini diye bir tarif vardı. Vakti zamanında Almanca kitabında görmüştük yapılışını öğrenmiştik. Nimete kötü denmez ama çok da kötüydü be. Kabak ile yapılıyordu gerçi o ama onu hatırladım nedense. İnternet kaynaklarında mücvere benzetilmiş ama kitaptakinin alakası yoktu. 

Almanya denilince aklıma hemen patates geliyor. Çin mutfağı denilince ise pirincin gelmesi gibi. Aslında bunu Uzak Doğu diye genelleyebiliriz de. Amerika denilince ise sadece hamburger. Ya ben Amerikan kültürüne çok uzağım ya da  bu tamamen tarihsiz bir ülke olmasından ileri gelen bir durum. 

Patatesten yola çıkarak dünya turu yaptığıma göre sözlerimi sonlandırabilirim. Patatesin faydaları da başka bir yazının konusu olsun. Nasıl heyecan ile beklediğinizin farkındayım, gözümden kaçmadı. :)

Blogger tarafından desteklenmektedir.