Banner

Blogunuzu Yedekleyin

Bu kadar emek verdiğimiz bloglarımızı tüm tehlikelere karşı korumak adına, mutlaka yedeklerini almamız gerekiyor.Çünkü çeşitli saldırılara maruz kalabiliriz ve bir gün bir bakarız ki ya her şey kaybolmuş ya da birbirine girmiş. 

blog yedekleme, backup, blogger yedek alma, blogger yedekleme, site yedekleme
Blogger Yedekleme
Blog hack olayları da ne kadar fazla duyulmaya başladı, çünkü blog yazarlığı daha fazla yaygınlaştı. Çok fazla başarılı blog ile karşılaşıyoruz. Bu durum art niyetli kişileri de harekete geçiriyor. Benim başıma gelmez, bir şey olmaz demek yerine bir dakikanızı ayırıp bloglarınızın yedeğini almalısınız.
Peki blog yedeği nasıl alınır?

Bloglarımızı iki şekilde yedekleyebiliriz. Aslında iki şekilde demek pek doğru olmuyor. İkisini de yapmamız gerekiyor. Birincisi temamızın yedeğini almak, diğeri de içeriklerimizin yedeğini almak olarak iki şekilde sıralanıyor. Aslında bu ikincisi blogu komple yedeklemek olarak da geçiyor ancak benim denemelerimde ikinci şekilde tema geri gelmedi. Ayrıca temayı geri yükledim aldığım yedeklerden. O yüzden ikisini de yapmakta fayda var.

*Tema yedeğiniz almak için, Şablon sekmesinden sağ üstte yer alan "Yedekle/Geri Yükle" yazısına tıklıyoruz. Ardından "Tam Şablonu İndir" yazısına tıklayarak da şablonunuzu yedeklemiş oluyorsunuz. Şablonu yükleyeceğiniz zaman da yine buradan yükleyebilirsiniz.

blogger yedek alma, blogger, site yedekleme, site koruma, backup

*İkinci yedek alma işlemi ise Ayarlar/Diğer doğrultusunda, Blog Araçları başlığı altında, "Blogu içe aktar-Blogu dışa aktar-Blogu sil" yazılarını göreceksiniz. "Blogu dışa aktar" dediğiniz de blog içeriklerinizi de yedeklemiş oluyorsunuz. Dilerseniz farklı bir bloga da aynı içerikleri yükleyebilmek demek aynı zamanda bu. Kaydettiğiniz yedeği bloga yüklemek için de "Blogu içe aktar" yazısına tıklıyorsunuz. Bu kadar da basit, ancak oldukça önemli bir işlem.

blog koruma, site koruma, içerik yedekleme


Blogger tarafından desteklenmektedir.