Banner

Bu Bir Memnuniyet Yazısıdır


Kesinlikle bir reklam yazısı değil, öncelikle bunu belirtmek isterim. Sadece memnuniyetimi anlatmak istiyorum. Bugün hizmet sektörü altın çağını yaşıyor adeta -ki günden güne önemini daha da arttıran bir sektör. Önceki yazımda bahsettiğim "internetten alışveriş" bağımlılığı da bunun bir göstergesi. 

Hizmet sektörü yükseliyor ama çok büyük eksikler var, hele de ülkemizde. En büyük eksiklik satış elemanlarının yetersizliği. Süreli şikayet ettiğimiz bir şey var; satıcıların kabalığı, suratsızlığı, alışveriş yaparken rahat vermemesi ya da alışverişten soğutan benzeri davranışları.
Bir şey farkettim; bu davranışları genelde gençlerde görüyoruz. Yaşı daha ilerlemiş olan kişiler o kadar sıcak ve samimiler ki alışveriş yapmak bir zevke dönüşüyor ya da o mekana, dükkana tekrar gitmek istiyorsunuz. Gençlerse kaba ve tahammülsüz. Özellikle bazı mağazalar sözde satış danışmanlarını eğitiyor ama çok yetersiz, üstün körü bir eğitim ya da insanların kişiliklerini değiştirmek mümkün olmadığından böyle bu durum.

Asıl konuma dönecek olursam, Bursa 'ya ilk şubesini açmış olan Tuğba Kuruyemiş 'ten bahsetmek istiyorum. Ege bölgesinde yaygın olduğunu biliyordum sadece. Bursa 'da ilk şubesini açınca gittik bizde hemen. Önce bir afalladık, dükkanın her köşesinde bir şeyler ikram ediliyor. Önce bir kahve geldi nasıl içmek istediğimizi de sordular tabi. Sonra çerez, çikolata, tarhana pek çok ürününü de denemiş olduk. Yetkili kişilerle sohbet etme fırsatı da bulduk, çünkü zaten çok cana yakınlar. Her müşteriyle özenle ilgileniyorlar. İlginç ama gerçek anlamda samimi bir ilgi. 

suratsız satış danışmanları, bursa, ege
Kuru Gül Yapraklı Lokum
Her şeyin küçük kutularda olması da çok hoş, hem müşteri hem satıcı için. Çünkü hadi bunu da alayım deyip geçiyorsunuz. 3 liralık yaptırayım 5 liralık mı olsun diye düşünmüyorsunuz. Çalışanların samimi tavırları ve ikramlar sizi alışveriş yapmaya itiyor resmen. Her gittiğimde bir kaç farklı ürün deniyorum. Kuru gül yapraklı lokumlarını çok sevdim mesela. Kahvenin yanında nefis oldu, ayrıca inanılmaz yoğun ve güzel bir gül kokusu.. Çikolataları da harika. Bir de kış çayı paketi aldım. İki fincanlık minik paket çok pratik göründü gözüme, dışarıda da olsam çayımı hazırlayıp içebilirim. Taze kahve çektirdim bir de, henüz denemedim ama alışveriş yaparken içtiğim gayet lezzetliydi.

Bursa, Tuğba Kuruyemiş 'i gerçekten sevmiş gibi görünüyor. Yeni şubelerin sinyalini de aldık. Şimdilik sadece Setbaşı 'nda mevcut. Hizmet sektöründeki başarı işte bu samimiyetten geliyor sanırım. Yeni şubeler için müşterilerin yer, mekan önerdiklerini söylüyorlar. 

hizmet sektörü, bursa, kuruyemiş
Tuğba Kuruyemiş

Buradan aslında mağazanın hizmet politikasının önemine ulaşabiliriz, çünkü satış danışmanlarının yaşından ziyade, hizmet politikası önem kazanıyor. Hizmet politikasına uygun elemanlar ile çalışan firma yükseliyor ancak. Ne çekiyoruz şu bazı mağazalarda falan peşimizde dolanıp "Neye bakmıştınız?" diye sorup duran satış danışmanlarından?

cafecik16@gmail.com


Blogger tarafından desteklenmektedir.