Banner

Cafe Fernando - "Bir pasta yaptım, yanağını dayar uyursun!"

Hiç bir yemek kitabını hatta hiç bir kitabı böyle heyecanla beklemedim ben. Cafe Fernando 'yu bilmeyen yoktur diye düşünüyorum. Adeta bir kimyager gibi hazırlıyor tariflerini. Bir ara her gün blogunu kontrol ediyordum, yeni tarif girmiş mi diye. Sonra kitap çalışmaları yoğunlaşınca fazla tarif paylaşamaz oldu ama biz geniş bir hayran kitlesi olarak, kitabının heyecanını Cenk ile birlikte yaşadık. 


Düzen takıntısı ve mükemelliyetçi yapısı onun işini zorlaştırsa da kusursuz bir sonuç almasına sebep oluyor. Tarifleri denerken bunu çok net hissediyorsunuz, çünkü tarifi uygularken yaşayabileceğiniz her türlü aksiliği göz önünde bulundurmuş ve ona göre yönlendiriyor sizi. Tarifleri denerken kimyager gibi hissediyorum kendimi. 3gr ondan, 5gr bundan, ocaktan almaya kaç dakika kaldı.. Ama sonucu görünce anlıyorsunuz ki emeğinize değmiş. Öyle üstünkörü bir tarif değil, öyle üstünkörü bir lezzet de değil. 

Sevgilimin bana bu sene ki doğum günü hediyesi oldu bu kitap. Tarifleri de denemeye başladım yavaş yavaş. Cenk gerçekten harika iş çıkarmış. Aslında kitabı çıkalı da epey bir zaman geçti, yeni değil ayrıca. 

Ayşe Arman röportajını da okuyun bence, daha yakından tanımak için. 


Blogger tarafından desteklenmektedir.