Banner

Evde Kestane Kebap Yapsak

Bursa'nın meşhur lezzeti kestane, pek çok farklı şekilde karşımıza çıkıyor. Tabi ki en meşhuru Kestane Şekeri. Bir de kestaneli çikolata ve pastalar var ki bence daha lezzetli oluyor. Bir de tatlılardan farklı olarak kestane kebap var, sevmeyen yoktur muhtemelen.

evde kestane, evde kestane kebap yapımı, bursa
Kestane Kebap
Soğuk kış günlerinde sokakta kestane kebap yemenin keyfi tarif edilemez ama bu keyfi evde de yaşamak mümkün. Çünkü aynı lezzette hatta daha bile lezzetlisini evde de hazırlayabiliriz. Kabuklarını soymak bazen zor oluyor ya hani, bu evde daha bile kolay oluyor. Bu işin basit püf noktaları var sadece. Ben en kısa sürede hazırlama şekli olan fırınlamayı anlatmak istiyorum.

Öncelikle kestaneleri hazırlamak gerekiyor. Çizme işlemi iki farklı şekilde yapılabilir. Sivri taraflarından, kestanenin ortasına doğru artı şeklinde iki çizik atılabileceği gibi, ortadan yani en tombul yerlerinden bir yuvarlak da çizilebilir. Bu şekilde kestaneler hazır olduktan sonra ılık suya koyarak yaklaşık 30 dakika bekletmek gerekiyor. 

Daha sonra fırınlamak kalıyor geriye ama fırına iki şekilde verilebilir; tepside veya ızgara telinde. İki şekilde de harika olur. Izgara telinde bir nebze daha çıtır olmaları muhtemel, çünkü alttan da ısıyı doğrudan alıyorlar. Fırın tipine göre fırınlama süresi değişiyor, kontrol ederek fırından çıkarabilirsiniz. Hazır olduklarında kabuklarının açıldığını göreceksiniz.

Kolay soyulmasının püf noktası ise fırından çıkardıktan sonra bir havluya sararak biraz bastırmak. Ellerinizi yakıp, tırnaklarınızı mahvetmeden çabucak soymanızı sağlayacak bu işlem. Kestanelere zarar vermezsiniz korkmanıza gerek yok. :)

İşte bu kadar kolay evde kestane kebap yapımı.
Afiyet olsun!


Blogger tarafından desteklenmektedir.