Banner

Japonya ve Japonlar Hakkında Bilmedikleriniz

doğan güneşin ülkesi, japan, moğol kökenli, uzak doğu kültürü
Japonya - Tokyo
Japonya yani "Doğan Güneşin Ülkesi" hep ilgimi çekmiştir. Bunun sebebi sadece kültürel farklılıkları ve geleneklerine bağlılıkları değil aynı zamanda saygı ve hoşgörüyü ilişkilerinde ön planda tutmalarıdır. Avrupa ve Amerikalılara göre bize daha yakın olduklarını düşünüyorum. Türk hoşgörüsü ( her ne kadar bu konuda gerileme göstersek de) ve geleneklere bağlılık onlarda da gözleniyor, hem de bizden daha fazla. Avrupa ve Amerika ise çok farklı. Ayrıca Japonlar da bizim gibi Moğol kökenlidir. Bu sebeple bugün bile birbirine benzeyen kelimeler kullanıyoruz.

"iyi/ii  -  tepe/teppen  -  şaşı/şasi  -  veranda/veranda  -  çay/ça  -  yabani/yaban  -  sonra da/sore de  -  mama/mama ve daha fazlası.."

Bu kelimeler arasında "çay" biraz farklı, aynı kökenden gelmemiz ile bir ilgisi yok, çünkü zaten çay II.Abdülhamid zamanında tanıştığımız bir şey ve bir çok ülkede de benzer şekilde isimlendirilmiştir.  ( Çay da farklı bir yazımın konusu olsun, fazla detaya inmiyorum. )

* Japonların en önemli özelliği duygularını belli etmemeleridir ve saygı ve hoşgörüyü bir zorunluluk ve görev gibi bilmeleridir. Bu sebeple yabancılar Japonlar ile yaptıkları iş görüşmelerinin her zaman iyi geçtiğini sanabilirler ama sonra hüsrana uğrarlar. 

* Sinirli hareketler ve özellikle de kavga Japonlar arasında hiç hoş karşılanmaz. Bu insanlar "Hayır" cevabını da kabalık olarak görürler. Dolayısıyla oldukça yumuşatarak olumsuz cevaplarını hissettirirler. Doğrudan "Hayır" demezler. Japonların bu tip tavırları ilk bakışta kolay oldukları izlenimini verebilir ama düşüncelerini anlamak zor olduğundan kesinlikle zor insanlardır. 

BKM Kitap Bursa 'da Sönmez 'deki şubesinde eski basım ama sıfır kitaplarını 1tl fiyat ile satıyor bir süredir. Orada denk geldiğim ve aldığım bir kitaptan Japonlar hakkında çok ilginç detaylar öğrendim. Ayrıca 1tl 'ye kitap fikri harika değil mi?
Petek Kitamura - Japonya Kiraz Çiçeklerinin Ülkesi

* Japonlar düğününe gittikleri çifte süslü bir zarf içerisinde para hediye ederlermiş ve bu tutar düğünde konuk için kişi başı harcanan tutardan fazla olurmuş. Bunun dışında hediye, takı olayı yok. Ayrıca konuklar törenden ayrılırken her birine ayrı ayrı hediyeler verilirmiş, Hediyelik eşya, çay, kahve vb. 

* Çiçek düzenleme sanatı ve çay seremonisi okulları dahi olan etkinliklermiş ve evlenecek olan genç kızların bilmesi hoş karşılanırmış. Bir zamanlar bizdeki el işi, örgü olayları gibi herhalde. :) Şimdi zaten gençler bilmiyor pek. Bilmesi gerektiği de düşünülmüyor.

japonlar hakkında, japonya hakkında, uzak doğu
Japonya Sıcak Su Havuzları
*Japonya 'da bir iş yerinden kolay kolay işçi çıkarılmazmış, ancak şirket batıyorsa falan mecburiyetten çıkarılırmış. Adeta aile gibi çalışanlar birbirine ve şirkete bağlı oluyor bu durumda Çalışanların tatil ihtiyaçları da gözetilip, senede iki-üç kez yurtiçi ve yurtdışı gezilere gidiliyor. Bu tip gezilere aileler katılamıyor ama aile tatilleri için de Japonya içinde belli yerlerde şirket otelleri kurulmuş, genellikle kaplıca sularının olduğu yerlerde. Açık hava havuzları varmış özellikle, başınıza kar yağarken dumanı tüten sıcacık havuzda keyif... Düşünsenize kulağa harika geliyor mu? :)
Şirketler gerçek anlamda çalışanlarını aile bireyleri gibi görüyor. Sağlık sebebiyle bir-iki yıl işe gelemese de iş yerinin işten çıkarmayıp maaş dahi ödemeye devam ettiği oluyormuş.
Ne dersiniz, Japonya 'da çalışmalı mı ne? :)

hanami, sakura, kiraz çiçeği
Hanami Festivali - Sakura - Kiraz Çiçekleri
Kitaptan aslında çok fazla not aldım ama tamamını buraya yazamayacağım için şimdilik bu dikkat çekici kısımları paylaşıyorum. Belki isteğe göre bunun devamı da olur. Japonya özellikle festivalleri ile de dikkat çekiyor. O da farklı bir yazının konusu olmalı bence, çünkü çok fazla festivalleri var. Bizim en aşina olduğumuz kiraz çiçekleri ile bildiğimiz yani Sakura 'ların çiçek açtığı Hanami Festivali 'dir. Bir gün Japonya 'ya gidip, Hanami Festivali 'ne denk gelebilmemiz dileğiyle şimdilik söyleyeceklerim bu kadar. :)


Blogger tarafından desteklenmektedir.