Banner

Kil Maskesi Hakkında Her Şey

Kil hem doğal hem de çok etkili olduğundan yüz yıllardır güzellik amacıyla kullanılıyor. Özellikle de kil maskesi yaparak cilt sorunlarımıza çözüm bulabiliyoruz. Evde kil maskesi hazırlamak mümkün olduğu gibi pek çok markanın hali hazırda satılan kil maskelerinden de alıp denenebilir. 
Kil renklerine göre pek çok çeşide ayrılmıştır. Beyaz, gri, yeşil, mavi, sarı, pembe, kırmızı. Temelde aynı özelliklere sahip olsalar da farklılaşmalarını sağlayan etkileri vardır.

kil maskesi nasıl yapılır, dermokil, kil maskesi nedir
Evde kil maskesi yapmak mümkün.
* Beyaz kil, antibakteriyel ve detoks etkisi sebebiyle cildi sivilce ve siyah noktalardan arındırma konusunda, cilt temizliği konusunda idealdir. Canlılığını kaybetmiş, lekeli ve pürüzlü ciltler için öneriliyor daha çok. 

* Gri kil, haftada iki kez düzenli kullanım ile inatçı akneleri temizlediği yönünde bir iddia ile öneriliyor. Önce sivilcelerde bir artış gözleniyor, ardından ise hızlı bir iyileşme. 

* Yeşil kil, demir ve magnezyum deposu olan bir türdür. Magnezyum sebebiyle yeşil rengini alır. Tüm kil çeşitlerinde olduğu gibi siyah noktaları temizleme özelliğinin yanında deri döküntüleri konusunda oldukça etkilidir. Özellikle yağlı ciltler için önerilmektedir yeşil kil.

* Mavi kil, dokulara daha fazla oksijen gitmesini sağlaması sebebiyle cildi canlandırıyor ve elastikiyet kazandırıyor. Lekelerin giderilmesinde de oldukça etkili olduğu belirtiliyor. 

* Sarı Kil, özellikle hassas ve alerjiye yatkın ciltler için önerilen türdür. Benim kullandığım ürün de sarı kil içeriyor ve normal/karma cilt için uygun olduğu yazıyor üzerinde. Uzun süredir piyasada olan Dermokil Kil Maskesi 'ni kullanıyorum. Hamamelis özü ile yağ dengeleyici özelliği olduğu belirtiliyor. Haftada 1-2 kez duş sonrası kullanımda, yumuşacık ve tazelenmiş oluyor cildim. Ayrıca nemlenmiş oluyor. Kuruma yaşamıyorum. Ayrıca 25+ yaş için önerilen bir ürün olduğunu da belirteyim. Devamlı kullanımda daha kalıcı etkiler görmek mümkün ancak bir iki kez kullanıp bırakılınca, cilt de sürekli kir ve toza maruz kaldığından etkisi de kısıtlı oluyor. 

* Pembe kil, yine sarı kil gibi hassas ve alerjiye yatkın ciltler için önerilen bir çeşittir. Cilt üzerinde yatıştırıcı ve onarıcı bir etkiye sahip. Cildinizde hafif bir pembelik yaratabileceğinden gece yatmadan önce kullanıp, cildinizi iyice temizlemelisiniz.

* Kırmızı kil, normal, kuru ve hassas ciltler için önerilir. Cildin yağ dengesini sağlayarak, parlamasına engel oluyor. Kan dolaşımını da hızlandırdığından canlı bir görünüm kazandırıyor. 

Kil maskesi, pek çok markanın ürün çeşitliliği içerisinde mevcut. Dilediğiniz ürünü kullanabilirsiniz. Ben denediğim üründen oldukça memnun kaldım. Ayrıca Dermokil Kil Maskesi fiyat olarak da oldukça uygun bir ürün. Bunun dışında evde kendi isteğinize göre maskenizi hazırlayabilirsiniz. Bunun için bir aktardan istediğiniz kili satın almanız gerekiyor. İsterseniz su isterseniz de gül suyu, papatya suyu veya çeşitli yağlar ile karıştırarak macun kıvamında olması gereken maskenizi hazırlayabilirsiniz. Yağların faydaları saymakla bitmez ancak kullanacağınız yağın yüz için uygun olmasına dikkat etmelisiniz. Kimi yağlar tüylenme, tahriş gibi sonuçlar yaratabiliyor. Bir de yağlı cilt tipinde uygulanacak kil maskesinde yağ kullanılmaması daha doğru olur.

kil maskesi yorum, kil maskesi yapımı, kil maskesi nasıl hazırlanır, kil maskesi markaları
Dermokil Kil Maskesi
Not: Pek çok metal kil ile temas ettiğinde paslanır. Bu sebeple metal kaşık veya karıştırma kabı yerine diğer alternatifleri kullanmakta fayda var. 

Maskenizi her kullanımdan önce taze hazırlamanız gerekiyor. Cildinize sürdükten sonra 10 dakika bekleyip, ılık su ile temizleyebilirsiniz. Cildinize ince bir tabaka halinde göz çevresi hariç sürdükten sonra, mimik yapmamaya özen gösterin. Kil kurumaya başladıkça yüzünüzdeki gerilmeyi hissedeceksiniz. Duş sonrası kullanım çok uygun olur, gözenekler açılacağı için. Maskeyi duruladıktan sonra tonik ve/veya nemlendirici de kullanabilirsiniz. Ben ihtiyaç dahi duymuyorum. Yumuşak, pürüzsüz ve canlı görünüyor cildim.

Evde hazırlanacak kil maskesinde kullanım yaşı hakkında bir uyarı ile karşılaşmadım ama Dermokil 'in yaş gruplarına göre çeşitli maskeleri mevcut. 15, 25, 35, 45 gibi. Ayrıca erkekler için kil maskeleri de var.

Blogger tarafından desteklenmektedir.