Banner

Dikkat Edin Sesiniz Kısılmasın!

Ses kısıklığı zaman zaman çeşitli sebeplerle karşılaşılabilen bir problem. Ama inanılmaz can sıkıcı bir durum. İnsanlara derdinizi anlatmakta güçlük çekiyorsunuz, ağrınız acınız hatta öksürüğünüz olduğu gibi bir de çabuk geçmiyorsa insanı çileden çıkarıyor. Bu kış çeşitli karakteristik özellikleri olan salgın hastalıkları ne de çok duyduk değil mi? İşte ishal ile farkedilen biri vardı, sonra yüksek ateş ile kendini gösteren vardı. Şimdi de ağır geçen ve uzun süren grip söylentisi var. Çok şükür ki henüz ben de veya ailemde baş göstermedi ama benim yaşadığım da bambaşka bir tür. 

Önce boğazda hafif hafif, tatlı tatlı batmalarla kendisini hissettiriyor. Ama çok sinsi siz bunun ilerleyebileceğine inanmıyorsunuz. Sonra hafif öksürükler başlıyor. Basit bir farenjit gözüyle bakıyorsunuz. Her sene oluyor, önlemimi alayım birşey olmaz diyorsunuz.  Sonra ağrı ile birlikte seste çatallanmalar başlıyor. Aaaa bir de bakmışsınız fısıltıyla konuşuyorsunuz. Sesiniz kısılmış.
Sizin sinirleriniz bozuldukça etraftalarin daha çok hoşuna gidiyor bu durum. Espriler dönmeye başlıyor. Onlar ince ince esprilerle yürüdükçe siz daha da sinirleniyorsunuz ama ses hala yok. 10 güne kadar uzayan ses kısıklığı varmış yahu. İkinci günde en geç müdahale etmek lazım.
Önce kendi kendinize deneyebileceklerinizden bahsedeyim. 

sağlık, evde tedavi önerileri, doğal tedaviler, doğal antibiyotikler nelerdir, doğal ilaçlar, doğal antibiyotik soğan sarımsak, bal ve limon
Ses kısılması nasıl geçer?
1. Tuzlu Su: Tuzlu su ile gargara yapmak, ses kısıklığına ne iyi gelir diye araştırmaya başladığınızda ilk karşınıza çıkacak olan çözüm. Bir nebze etkili oldu da bende. Bir su bardağı suya, bir çay kaşığı tuz atıp karıştırdıktan sonra gargara yapmak iyi geliyor.

2. Doğal Antibiyotik: İlaçlardan uzak durum, önce ses kısıklığı için doğal çözümler denenmelidir. Çünkü boğazınızda oluşan enfeksiyona karşı antibiyotik almanız gerekiyor. En iyi doğal antibiyotikler soğan ve sarımsaktır. Ama onlardan daha da kuvvetlisi var ki kanserde bile büyük etkisi olduğu pek çok akademik çalışma ile kanıtlanmıştır. Nedir o derseniz; Propolis. Propolisin faydaları inanılmaz. Hatta o ayrıca incelenmesi, anlatılması gereken bir konu. Sonuç olarak her ne tedavi uygularsanız uygulayın bir enfeksiyona maruz kaldığınızda bu besinleri alarak vücudunuzu kuvvetlendirmelisiniz.

3. Bol Su Tüketmek: Ses kısıklığı süresince bol bol su tüketmelisiniz ama soğuk olmamalıdır. Ağzınızın kuruduğunu hissettiğiniz her an su içmeniz gerekir.

4. Havanın Kuruluğu: Havalandırma sıkıntısı olan yerlerde, klima ya da kalorifer kullanılan ortamlarda bu sorun yaşanıyor maalesef. Bunun için uygun cihazlar satılıyor. Ama şimdi onu mu arayacağım acil çözüm lazım bana derseniz -ki o durumda bunu diyor insan- o zaman peteğin üstüne bir kase su koymanız yeterlidir.
5. Bal ve Limon: Balı tek başına da tüketebilirsiniz bu süreçte limon ile birlikte de. Ballı kekik çayı da oldukça faydalıdır. Hem öksürük hem ses kısıklığı için.

Bunları yaptınız ama hiçbir değişiklik olmadı mı? O zaman doktora gitmek şart oldu. Çünkü ses kısıklığının nedenleri çok çeşitli. Pek çok hastalık ses kısıklığı belirtisi gösterebiliyor. Belki de sizinki basit bir enfeksiyon değildir. Kendinizi emin ellere emanet ederek tedavinizi olmanız gerekiyor.
Geçmiş olsun.
Blogger tarafından desteklenmektedir.