Banner

"Naci en Alamo" bir de Elif Kaya'dan dinlenmeli

"Naci en Alamo", Tony Gatlif 'in efsane filmi Vengo 'nun müziği olarak yer etmiştir akıllarda. Şarkıyı söylediğinde henüz 17 yaşında olan Remedios Silva Pisa, bu yaşta nasıl böyle yanık kavruk bir sese sahipmiş, insan şaşıyor tabi. Sanırım Flamenco Sufi 'ye yakın bir tür oluyor bu parça.

Elif Kaya
"Naci en Alamo" filmi izlediğimden beri çok severek dinlediğim bir parçaydı. Remedios Silva Pisa da çok acıklı söylemiş ama bütün şarkılarına bayıldığım Yasmin Levy, ayrı bir güzel söylemiş. Böyle dinlerken, hemen bir yerlere dalıp gidiyorsunuz. :) Ben bunları dinlerken bir de ne göreyim. Adını ilk defa "Karanlık Dünyam" adlı nostaljik şarkıyı söylerken duyduğum Elif Kaya da albümünde bu şarkıyı seslendirmiş. Önce bir gözlerime inanamadım tabi. Sonra bir Türk ne kadar güzel söylemiş olabilir ki diyerek gayet önyargı ile bastım Play'e. Çok farklı söylemiş ama çok güzel söylemiş. Taklit yok, orjinaline benzetmeye çalışmamış ki zaten benzetmek de mümkün değil, çünkü Remedios Silva 'nınki çok karakteristik bir ses. Ama ben çok keyif aldım bu şarkıyı Elif Kaya 'dan dinlerken. 

Vengo - Remedios Silva Pisa - Naci en Alamo

Ayrıca hakkında pek bir bilgiye sahip değildim ama çıkardığı son albüm bomba olmuş. Bir kaç tane favori şarkı var şimdiden. Harika bir de klip çekmiş "Karanlık Dünyam" adlı nostaljik şarkıya. Onun da aslını bir zamanların ünlü sesi Zerrin Zeren söylemiş. O da güzel söylemiş ama Elif Kaya 'ya da çok yakışmış. :)

Elif Kaya - Naci en Alamo

Elif Kaya - Karanlık Dünyam


www.cafecik.net
Blogger tarafından desteklenmektedir.