Banner

Plak temizliği ve diğer bilinmesi gerekenler

Plak merakınız varsa, elinizdeki her plağa bir hazineymiş gibi davranıyorsunuz. Plak temizliği ve plakların korunması ise en önemli konu. Tam anlamıyla plakları temizlemek oldukça zahmetli. Çok geniş bir arşiviniz yoksa plak temizleme makinesi peşinde koşmanıza gerek yok ama maddi olarak sıkıntı değilse de sizin kararınıza kalmış. En iyi plak temizleme yöntemi plak temizleme makinesidir. Makine dışında en kolay plak temizleme yöntemi ise Anti-statik fırça 'dır. 

müzeyyen senat, tatyos efendi, melihat gülses, plak kaydı, gramafon iğnesi, pikap iğnesi. müzik
Plak temizliği
Plaklarımız ister istemez tozlanıyor ve onları korumak için, plak koruma kılıfı şart. Plakçılardan ya da internetten temin edebilirsiniz plak kılıflarını. Plaklarımızı kılıfa koysak dahi sıcaklık değişimlerine neme karşı koruyamayabiliriz. Nemden özellikle uzak tutmak gerekiyor. Kılıf içerisinde bulunan plaklar yatay değil dikey bir şekilde muhafaza edilmelidir. Böylece yamulmaların önüne geçilebiliyor. 
Plağınızın bir sıvı ile temizlenmesi gerekiyorsa da bir bez yardımıyla hafif ıslatarak temizleyebilirsiniz ama tercih ettiğiniz sıvının alkol içermemesi gerekiyor. 
Plak dinlemek iyi hoş da nedense iğne değiştirmeyi ihmal ederiz genelde. Yapılan en büyük hata budur aslında. İğnenin de bir ömrünün olduğu unutulmamalı. Pahalı bir iğne alıp, değiştirmeye kıyamıyorsanız, ucuz alın ama sık sık değiştirin. Yoksa ucu aşınmış olan iğne plaklarınızda ciddi hasarlar bırakabilir. Ayrıca plak dönerken, dokunmaya sarsmamaya özen gösterin. Hafif bir sarsıntı iğnenin plağınızı çizmesine sebep olabilir.

Tatyos Efendi - Melihat Gülses - Gamzedeyim Devam Bulmam 

Blogger tarafından desteklenmektedir.