Banner

Çimen Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Özellikle de bahar gelip her yer yeşillendiğinde, doğa ile iç içe olmak için atarız kendimizi yeşil alanlara. Ancak ister istemez çimen lekesi ile karşılaşıyoruz. Özellikle çocuklar, diz bölgelerindeki çimen lekeleri ile çıkıyor karşımıza. Çocukların yanı sıra biz de bu durumu yaşayabiliyoruz. Belki piknikte belki bahçe işleri ile uğraşırken, çimen lekesine sebep olabiliyoruz. Bu sinsi lekeden kurtulma yöntemlerine gelince, öncelik pek çok lekede olduğu gibi çimen lekesinde de hızlı davranmak avantajdır. Yani lekelenme olduğu anda müdahale ederseniz, kalıcı ve pratik bir şekilde lekeden kurtulabilirsiniz. Henüz yeni olan çimen lekesi, sıcak ve sabunlu su yardımıyla hızlıca temizlenebilir. Bu durumda kumaş çeşidi çok da önemli değildir.

çimen lekesi nasıl çıkartılır, çimen lekesi çıkarma, çimen lekesi çıkar mı, çimen lekesi hakkında bilgi, çimen lekesi nedir, çimen lekesi, çimenlik, leke çıkarma, leke çıkarıcı, cafecik.net
Çimen Lekesi Nasıl Çıkarılır?
Diğer yandan eğer üzerinden belli bir süre geçmişse lekenin, bu durumda kumaş türüne göre hareket etmek gerekir. Pamuklu ve beyaz kumaşsa söz konusu olan, sıcak su, normal deterjan ve çamaşır suyu çözüm olabilir ancak. Yıkama işleminden sonra durulama aşamasında 1 litreye 1 kaşık oranında sirke eklemeyi de unutmamalısınız. Eğer lekelenme sentetik kumaşta gerçekleştiyse, çıkarılmasının biraz daha zor olduğunu söylemek gerek. Sentetik kumaştaki çimen lekesini çıkarmak için 90 derecelik saf tuvalet ispirtosu gerekmektedir. Bununla birlikte beyaz sirkede eklemelisiniz. Durula işleminin ise bol su ile yapılması gerekir.

çimen lekesi çıkartma, çimen lekesi çıkar mı, çimen lekesi nasıl çıkarılır, çimen lekesi, çimenlik, leke çıkarma, leke çıkarıcı, kolay bilgiler, pratik bilgiler, cafecik.net
Çimen Lekesi Çıkar mı?
Renkli kumaşlara gelince ise aslında renklerinin solmasından korktuğumuz için bizi en çok korkutan parçalar olduğunu söylemek mümkün. Renkli parçalarda oluşan çimen lekesini çıkarmak için, üzerinde zaman geçmiş olsa dahi, sıcak ve sabunlu su ile yıkamak gerekir. Ardından ise durulama suyu hazırlanır. 12 litrelik durulama suyuna 5 çorba kaşığı oksijenli su eklenerek, bu su ile durulama yapılır. Sonra geriye lekeden iz kalmadığını görüp sevinmek kalıyor. Lekeler çok can sıkıcı durumlar olsa da, her leke ve her kumaş türü için farklı farklı reçeteler ile çözüm bulunabilmektedir. Çimen lekesi söz konusu olduğunda ilk dikkat edilmesi gereken, lekeye hemen müdahale etmektir. Eğer geç kalınmışsa da kumaş türünü tahlil edip, ona göre bir temizlik işlemi uygulanmalıdır.Blogger tarafından desteklenmektedir.