Banner

Fas Çayı ya da Nane Çayı, Tarifi ve Seremonisi

Fas kültürünün adeta vazgeçilmez bir parçası olan nane çayı, özel bir tarife sahip olduğu gibi özel bir seremoni ile birlikte sunulmaktadır. Fas'ta günlük yaşamın vazgeçilmez bir parçası olan bu içecek, ülkeye gelen yabancıları da etkisi altına almaktadır. Çoğunlukla da ülkelerine dönerken, Fas çayı için özel olarak tercih edilen bardak, demlik ve tepsiden satın alırlar. Tabi bir de Fas yeşil çayı. Arasında nasıl bir fark var derseniz, ülkemizdeki yeşil çaydan daha farklı bir aroması olduğu söyleniyor ve yeşil çay Fas çayı için temel malzemelerinden biridir.Yılın her dönemi şifa olarak bildiğimiz ve çeşitli tarifler ile şifa niyetine tükettiğimiz nane ise Fas çayı için ikinci vazgeçilmez malzemedir. 
Fas çayı, nane çayı ve İngilizce Moroccan Tea olarak ifade edilmesi sebebi ile Moroccan Çayı gibi ifadeler ile anılmaktadır. Nihayetinde anlatılmak istenen çay ise tektir. Tıpkı bizim kara çayımız gibi, Faslılar da nane çayını bir kültür öğesi olarak benimsemişlerdir. Kahvaltıların vazgeçilmezi olan Fas çayı gün içerisinde sık sık tüketilirken, misafirlere de mutlaka ikram edilir. Üstelik en az üç bardak. Kültüre yabancı olan ve naneden hoşlanmayanlar için can sıkıcı olan bu durum, nezaket gereği çayın reddedilememesi ile daha da can sıkıcı bir hal alabilir. Ancak Nane çayını sevmeyene de pek rastlanmaz.

nane çayı, fas çayı, moroccan tea, moroccan çayı, fas çayı tarifi, nane çayı nasıl yapılır, fas çayı nasıl demlenir, nane çayı demleme, fas kültürü, farklı içecekler, çay çeşitleri, cafecik, blog
Fas Çayı Tarifi
Basit bir şekilde Fas çayı tarifini vermek gerekirse, ritüellere uygun olarak demlemek tarifin en önemli noktasıdır. Öncelikle demliğe Fas yeşil çayı konur. Üzerine kaynar su eklendikten sonra ocağa alınır. Bir iki tıkırdasın, yani azıcık fokurdadıktan sonra ocağı kapatarak üzerine 5 - 6 dal taze nane ekleyin. Demliğin üst bölümüne sıkıştırdığınız nane yapraklarının arasına bir de kıtlama şekeri bıraktığınız da iş bitti sayılır. Gerçek Fas yeşil çayı ve kıtlama şeker Moroccan Çayı için işin püf noktasıdır. Bu sürece kadar hiç karıştırmadığımız demliğin kapağını kapatarak bir kaç dakika dinlenmeye bırakmalıyız şimdi. Sonra ise çok değil bir iki defa hafifçe karıştırmak yeterli olacaktır. Moroccan çayı hazır ama bir de sunum ritüelleri var. Moroccan çayı tarifi son derece basitken, sunumu çayı ilgi çekici hale getiriyor. Nane çayı olarak da ifade edilen çay hiç bir zaman masaya bardakta getirilmez bir kere. Mutlaka demlikte gelir ve bardaklara da mümkün olduğunca yukarıdan dökülür. Dökülen çay köpürecektir ve bu çayı demliğe tekrar boşaltma köpüklerin demliğe alınmasını sağlayacaktır. Böylece Nane çayını ikinci kez mümkün olduğunca yukarıdan bardağa döktüğünüzde oldukça köpüklü bir çay elde etmiş olursunuz. Amaç da bol köpüklü bir çaydır.

nane çayı, fas çayı, moroccan tea, moroccan çayı, fas çayı tarifi, nane çayı nasıl yapılır, fas çayı nasıl demlenir, nane çayı demleme, fas kültürü, farklı içecekler, çay çeşitleri, cafecik, blog
Nane Çayı Tarifi
Turistlerin son derece ilgisini çeken bu çayın farklı bir sunumu da, bardaklara doldurulan taze nane yaprakları ve kıtlama şeker üzerine dökülen Fas yeşil çayı şeklindedir. Sunum açısından her ikisi de muhteşemdir. Fas'ta çay demlemek erkeklerin işidir. Yemeklerden sonra mutlaka içilen Moroccan çayını erkekler demleyerek sunar. Ayrıca sunum için son derece gösterişli gümüş tepsi ve demlikler kullanılır. Çay bardakları ise ince ve uzun bir karaktere sahiptir. Fas çayı bardağı, demliği ve tepsisi Fas'tan ne alınır diye soranlara verilecek ilk cevaptır. Genellikle de Fas'tan ne alınır sorusunun sahipleri, aldıkları bu malzemeler ile ülkelerine döndüklerinde de Fas çayı müdavimi olurlar.

nane çayı, fas çayı, moroccan tea, moroccan çayı, fas çayı tarifi, nane çayı nasıl yapılır, fas çayı nasıl demlenir, nane çayı demleme, fas kültürü, farklı içecekler, çay çeşitleri, cafecik, blog
Moroccan Çayı
Fas Çayı bir de bizim bildiğimiz nane çayı boyutu ile incelenecek olursa, sağlığa faydaları ile insanı şaşkına çevirmektedir. Mide rahatsızlıkları, kronik ağrılar, solunum yolu tıkanıklıkları gibi rahatsızlıklar için harika bir seçim olan nane çayı, stresi alıp sakinlik verirken, Omega 3 yağ asidi yönünden de oldukça zengindir. Omega 3 olmanın basit yollarından biri olan nane çayı, evimizde küçük bir saksıda yetiştireceğimiz naneler ile kolayca hazırlanabilir. Fas yeşil çayı ise gidenlere sipariş edilebileceği gibi internet üzerinden de temin edilebilir ya da ülkemizde tükettiğimiz yeşil çaylar da kullanılabilir. Nane çayına ek olarak Moroccan çayı yeşil çayın faydalarını da barındırması sebebi ile son derece harika bir içecektir.

www.cafecik.net
Blogger tarafından desteklenmektedir.