Banner

Ekim Ayında Sağlığınızı Koruyacağınız Püf Noktalar

Havaların serinlemeye başlaması, yazın ardından bulutları daha fazla görüp yağmur kokusunu içimize çekmemiz, doğanın kızıl ve kahve tonları ile her köşede bir tabloya tanık olmak... Sonbaharın geldiğinin en büyük kanıtlarıdır bunlar. Diğer taraftan havaların serinlemesi, uzun yaz günleri ve sıcakların sona ermesi, çeşitli sağlık problemlerine karşı da korumasız kalmamıza sebep oluyor. Vücut direncimizi yükseltmemiz, sonbahar hastalıkları olarak anılan bronşit, faranjit, grip ve soğuk algınlığı gibi sorunlara karşı da önlem almamız anlamına gelecektir. İşte sonbaharda sağlığınızı korumanız için yapmanız gerekenler;

1. Antioksidan Zamanı
Antioksidan özelliği olan besinler, mevsim geçişlerinde yüksek koruma anlamına gelmektedir. Daha fazla vitamin ve mineral alımı, mevsim geçişlerinden vücudunuzun olumsuz etkilenme ihtimalini minimuma indirmektedir. Özellikle de A, C ve E vitaminlerinin olduğu sebze ve meyveleri çokça tüketmeye gayret etmelisiniz. Diğer taraftan selenyum, çinko ve magnezyum mineralleri, sizin için bu dönemde oldukça faydalı ve direnç sağlayıcı olacaktır. Bu vitamin ve mineralleri doğal ve de doğru kaynaklardan aldığınız takdirde, hem sağlık problemlerine karşı korunursunuz hem de vücudunuzu sağlık çizgileri içerisine sokmuş olursunuz. 
Antioksidanlar
2. Bağışıklık Sistemini Güçlendirelim
Bağışıklık sisteminin güçlü olması, hemen hemen her mevsimde önemliyken, sonbaharda ayrı bir önem taşıyor. Havaların soğuması ile daha kuvvetli bir bağışıklık sistemine ihtiyaç duyarız. Bunu sağlamanın en güzel ve en kolay yolu ise probiyotik besinlerdir. Bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesi için söz konusu olan probiyotik besinleri, günlük olarak tüketmek gerekmektedir ki bunların temelinde de probiyotik yoğurt ve kefir yer alır. 
Probiyotik Besinlerin Önemi
3. Kalsiyumun Önemi
Bunun için süt ve süt ürünlerini her zamankinden daha fazla tüketmelisiniz. Çocuklarınıza gösterdiğiniz özeni kendinize de göstererek, her gece uyumadan önce bir bardak süt içtiğiniz takdirde, ihtiyacınız olan kalsiyumu da alabilirsiniz. Diğer taraftan güneşten faydalanma şansımızın gün geçtikçe daha da azalıyor olması sebebi ile fırsat buldukça güneşe çıkmalı ve güneşin olumlu ışınlarını almalısınız. 
Kalsiyum ve önemi
4. B Vitamini ile Depresyondan Korunun
Sonbaharın sağlık üzerindeki çeşitli etkilerinden biri de depresyon eğilimidir. Soğuk algınlığı, grip ve bronşit gibi rahatsızlıklara ek olarak, stres ile baş etme kuvvetinin azalması, depresyon eğilimi gösterme de Sonbahar hastalıkları arasında yer alır. Bu durum ile baş edebilmenin en iyi yolu ise B vitaminidir. 
Depresyon ve Stres
5. Bu Besinleri Her Gün Tüketin
Tek tek saymak gerekirse, sonbaharda her gün tüketmenizin sağlığınızı koruyacağı besinler şöyledir. Bol bol taze ve çiğ sebze tüketilmelidir. Balık sezonunun gelmesi sebebi ile mümkünse haftada 2 - 3 kez balık tüketin. Su tüketimini aksatmayın. Her gün ortalama 2 litre su tüketmelisiniz. Süt ve süt ürünlerine her gün öğünlerinizde yer vermekle birlikte probiyotik besinlere özel bir önem göstermelisiniz. 

Balık Tüketmek Önemli
Hastalıklara karşı korunurken, aslında hastalık sayılabilecek olan stres ve depresyona karşı da korunacağınız bir beslenme programı ile bu sonbaharı daha dinç ve daha enerjik geçirebilirsiniz. Sonbahar yorgunluğu ve hastalıklarından uzak durarak, mevsimin gerçek anlamda tadını çıkarmaya ne dersiniz. 


Blogger tarafından desteklenmektedir.