Banner

Bursa'da Görülmesi Gereken 20 Yer

Bursa hem bir tarih kenti hem de bir doğal cennettir. Yeşil Bursa tanımlaması çok da yersiz sayılmaz. Bugün kentin harika bir yeşil örtüsü mevcut. Peki Bursa'ya ne zaman gitmeli, gidince nereleri görmeli? Kısaca bunların cevabını vermeye çalışalım. 

Bursa aslında her mevsim görülmesi gereken bir kent. Çünkü, yaz aylarında sahillerinin tadını çıkarıp, deniz, kum ve güneşe doyabilirsiniz. Aynı zamanda Uludağ 'a çıkıp kamp yapabilir, tertemiz havasını içinize çekebilirsiniz. Sonbahar'da ormanı bol olan kent, yaprakların bin bir sonbahar rengine büründüğü, romantik ve hüzünlü bir örtü ile kaplanır. Hafif yağmurlu ama çok soğuk geçmeyen sonbahar Bursa'da ayrı güzeldir. Kış ise aslında kesinlikle Bursa'ya gelmeniz gereken zamanlardan biri. Çünkü Uludağ'ın eğlenceli partileri ile kayak ve kara doyabilir, hatta yeni yıla burada dinlenerek girebilirsiniz. İlkbahar, doğası ile insanı büyüleyen kentin, en canlı olduğu zamandır. Yeşilin en güzel tonlarını görür, rengarenk çiçeklerin etkisi ile adeta büyülenirsiniz. Özellikle de Uludağ'ın eteklerindeki Kızık köylerini gezmek için ideal zaman dilimindesiniz demektir. 

Gelelim Bursa'da görülmesi gereken 20 farklı noktaya;
1. Ulu Camii
Şehrin tam merkezinde yer alır ve halen o huzur dolu atmosferini korumaktadır. Hem dini hem de mimari özellikleri ile olmazsa olmaz ziyaret noktalarından biridir. 

2. Yeşil Türbe
Bugün dahi birebir renklerini yakalamanın mümkün olmadığı Yeşil Türbe çinileri, başlı başına bir şaheserdir. Dünyada eşi benzeri olmayan çinileri kendi gözleriniz ile görebilirsiniz. 

3. Koza Han
Şehrin merkezinde yer almakla birlikte, taş duvarlar arasında sessiz ve huzurun yakalandığı bir noktadır burası. Hem 1. sınıf ipek ürünler satın alabilir, birbirinden güzel şallar bulabilirsiniz burada hem de nefis bir çay için soluklanabilirsiniz. 
bursa, gezi, bursanın görülecek yerleri, bursanın görülesi yerleri, bursada gezi, bursa merkez, bursanın güzellikleri, uludağ, ulu camii,

4. Tophane
Şehir merkezindeki en yüksek nokta olan Tophane, hem Saat Kulesi, hem Orhangazi Türbesi hem de Osmangazi Türbesi 'nin yer aldığı noktadır. 

5. Çarşı
Kapalı Çarşı 'da sıralı olan kuyumcuların ışıl ışıl vitrinlerinden sonra, aralara dalıp çarşının gizli köşelerini keşfedebilirsiniz ya da düz devam ederek Uzun Çarşı 'ya varabilirsiniz. Kent merkezinde özellikle çarşı bölgesinde yer alan çeşmelerin çok büyük bir bölümünün suyu Uludağ'dan geldiği için güvenle içebilirsiniz. Zaten serinliği ve lezzetinden suyun farkını da hissedersiniz. 

6. Bursa Kent Müzesi
Kentin tarihine dair kıymetli eserlerin yer aldığı müze, yine şehir merkezinde yer alan gezi noktalarından biridir. 

7. Ağlayan Çınar
Uludağ'a çıkarken yol üzerinde karşılaşacağınız çınarın bir diğer ismi İnkaya Çınarı 'dır. Burada da Bursa manzarasına karşı bir keyif çayı içebilir, devasa ağacı inceleyebilirsiniz. 

8. Muradiye Külliyesi
Osmanlı İmparatorluğu 'nun en önemli isimlerinin, hanedan üyelerinin türbeleri burada bir arada yer almaktadır. Üstelik bu yıl tamamlanan restorasyon ile Muradiye Külliyesi çok daha güzel bir yüze kavuştu. 

9. Cumalıkızık
Uludağ'ın eteklerinde yer alan, hala yerelliğini ve geleneklerini koruyan çok sayıdaki kızık köylerinden en ünlü olanıdır Cumlıkızık. Çok fazla turist akınına uğraması sebebi ile değişim sürecine girmiş olsa da, burada ev yapımı lezzetlere ulaşabilir ve nefis bir kahvaltı yapabilirsiniz. 

10. Gölyazı
Uluabat Gölü kıyısında yer alan Gökyazı, küçük bir balıkçı köyüdür ve huzur dolu bir havası vardır. Nefis bir balık yemek ya da göl manzarasına karşı çay içmek için buraya gelebilirsiniz. 

11. Uludağ Milli Parkı
Her mevsim görülmeye değer bir doğa için Uludağ Milli Parkı 'na gitmelisiniz. Bursa gezinizde sizin için kaçırılmayacak bir fırsat olacaktır burası. 

12. Irgandı Köprüsü
Kent merkezinde yer alan Irgandı Köprüsü üzerinde el sanatları atölyeleri ve küçük dükkanlar bulunur. Bu özelliği ile Venedik'te orijinali bulunan köprünün ilk ve en başarılı örneğidir. 
bursa, gezi, bursanın görülecek yerleri, bursanın görülesi yerleri, bursada gezi, bursa merkez, bursanın güzellikleri, uludağ, ulu camii,

13. Oylat Kaplıcaları
Su şehri olarak anılan Bursa'nın şifalı sularını tecrübe etmeden gitmek olmaz. Bunun için kentte bulunan çok sayıdaki hamamı da tercih edebilirsiniz, Oylat Kaplıcaları 'nı da.

14. Hünkar Köşkü
Kente, Uludağ'ın eteklerinden bakan köşk, Osmanlı'nın son dönemlerinde inşa edilmiştir. Av Köşkü olarak kullanılmıştır. Bugün ise burada Belediye'nin tesisinde yemek yiyebilir ve müzeye çevrilen köşkü gezebilirsiniz. 

15. Orhangazi Camii
Bursa'nın merkezindeki tarihi yapılardan olan Orhangazi Camii, kentin en eski camiidir ve Kayı Boyu'nun egemenliği zamanlarında inşa edildiği sanılmaktadır.

16. Mudanya Mütareke Evi
Cumhuriyet dönemine tanıklık eden yapılardan biri olarak, kentin en çok ziyaret edilen kıyısı Mudanya 'da yer alır. 

17. Ördekli Hamamı
Su şehri dedik ama abartmadık. Bursa'nın hamamları meşhurdur. Ördekli Hamamı da son derece cazip bir seçenektir.

18. Botanik Park
Hayvan ve bitki türlerine ev sahipliği yapan Botanik Park, özellikle çocuklarınız ile birlikte geziyorsanız sizin için cazip bir gezi rotası olabilir.

19. Bursa Atatürk Müzesi
Atatürk'ün evi bugün müze haline getirilmiştir ve Bursa'nın en güzel noktalarından birinde yer alıp. Burayı ziyaret ederek Atatürk 'ün kullandığı eşyaları görebilirsiniz. 

20. Tirilye
Küçük bir Rum kasabası olarak nitelenen Tirilye, zeytinyağı ile meşhurdur. Buradan kaliteli zeytin ürünleri satın alabilirsiniz. Ayrıca lezzetli balık yemek isterseniz de doğru adrestesiniz. Deniz kenarında yer alan kasaba, şirin ve sıcak bir noktadır.


www.cafecik.net

Blogger tarafından desteklenmektedir.