Banner

Seramik Bıçak Almalı mı Almamalı mı?

Mutfak ürünlerindeki çeşitlilik artarken, hem sağlıklı malzemeler ile üretilen ürün sayısı hem de sağlıksız materyallerin sayısı artıyor. Petrol türevi olan malzemeler ile üretilmiş çok sayıda mutfak gerecine ek olarak, bu durumu oyuncaklar, okul ve kırtasiye ürünlerinde de görüyoruz. Diğer taraftan sağlıklı sınıfında sayabileceğimiz, bambu ve seramik ürünlerde de artış var. Gerçek kaliteye sahip olanların fiyatları yüksek olsa da sağlık bu deyip alıyoruz. Ancak seramik bıçak gibi son teknoloji ürünlerinde, artı ve eksileri doğru değerlendirmek gerekiyor. Bu ürünün son yıllarda çıkmış olması akıllarda bu konuda pek çok soru işaretine sebep oluyor. Seramik bıçak sağlıklı mıdır? Seramik bıçak faydaları nelerdir? Seramik bıçak alırken nelere dikkat etmeli? Ve daha pek çok soru akıllara geliyor. Ayrıca bir de seramik bıçak markaları ve seramik bıçak fiyatları var.

seramik bıçak, olumlu özellikleri, olumsuz özellikleri, faydaları, zararları, ceramic knife, sağlıklı bıçak, keskin bıçak, seramik bıçak hakkında, seramik bıçak fiyatları, seramik bıçak nereden alınır
Seramik Bıçak Özellikleri
Öncelikle seramik bıçağın olumlu yönleri üzerinde duracak olursak;

- Elmas silindirler ile bileylenen seramik bıçaklar, çelik bıçaklara göre 10 kat daha keskin olmakla birlikte, çelik bıçaklarda olduğu gibi kısa sürede körelmezler. 

- Çelik çatal, kaşık ve bıçak gibi gereçlerin gıdalar üzerindeki bıraktığı metal tadından kurtulmak için en iyi alternatiftir. Ayrıca meyve ve sebzelerin asitleri çelik bıçaklara zarar verebilirken, seramik bıçaklar bu durumdan etkilenmezler. Yani metal bıçaklarda olduğu gibi oksitlenme ya da paslanma seramik bıçakların özelliği değildir. Ayrıca üzerinde bakteri barındırmaması özellikle annelerin gönlünü fetheden temel özelliktir.

- Özellikle mutfakta çok zaman geçirenler için bıçakların ağırlığı sıkıntı oluşturabilir ya da bilekleriniz ile ilgili bir rahatsızlığınız varsa, seramik bıçaklar tam size göredir. Çünkü metal bıçaklara göre çok daha hafiftirler ve sizi yormazlar. 

- Seramik bıçak çeşitleri için geçerli olan kolay temizleme özelliği, maalesef metal bıçaklar için geçerli olamayabiliyor. Seramik, hiç bir gıda elementini içine çekmediği için üzerinde kalıntı bırakmıyor. Dolayısıyla bıçağınızı durulayıp kurulamanız, temizlemek için yeterli oluyor. 

- Elmas sertliğine sahip olan seramik bıçaklar, metal bıçak çeşitleri ile kıyaslandığında yüzde 50 oranında daha serttirler. Bu da yüksek teknoloji ürünü olduğunun bir göstergesi olarak düşünülebilir. 

- Ülkemizde de günden güne yayılan bir lezzet olan sushi, evde de hazırlanabilmektedir ve bazı noktalara dikkat edildiğinde kusursuz bir şekilde hazırlanabilmektedir. Can alıcı noktası ise sarılan sushinin dağılmadan düzgün dilimler halinde kesilmesidir. Bu ise seramik bıçak ile mümkün olabiliyor. Bu sebeple sushi bıçağı olarak da anıldığını duyabilirsiniz ya da sushi bıçağı arayan birine seramik bıçak önerebilirsiniz.

Seramik Bıçak Sağlıktır
Gelelim seramik bıçağın olumsuz özellikleri konusunda;

- Bıçağın yüksek sertlik oranı kırılma olasılığını da artırıyor maalesef. Kemikli etlerde ve benzeri durumlarda kullanıp bıçağı zorladığınızda kırıldığını göreceksiniz. Bu sebeple kullanım alanına dikkat etmek gerekiyor. Aynı zamanda et kesmek için idealdir. Metal bıçaklar etin yapı ile birlikte kısa sürede körelirken, seramik bıçağın performansı değişmez. Bu sebeple sushi bıçağı gibi et bıçağı tanımını da hak ediyor. Ancak zorladığınızda bıçağınıza veda etmeniz gerekecek.

- Genelde olumlu özellikleri ile anılan seramik bıçakların pek bahsedilmeyen bir uyarıya ihtiyacı var. Kesinlikle cam ya da metal kesme alanlarında kullanmamalısınız. Çünkü onu da kesiyor. :) Hele ki güzelim cam tabaklarınızdan uzak tutun bu bıçakları. Hafif bir sürtünmede dahi çizik çizik olabilir cam ürünleriniz. Bu sebeple seramik bıçakların olumsuz özelliği olarak sayabiliriz bu durumu. 

- Olumsuz özellik değil aslında bu ama bir uyarı olarak düşünebilirsiniz, aynı zamanda da bir kolaylık; Seramik bıçakları bulaşık makinesinde yıkamamalısınız. Zaten üzerinde bakteri bulundurmayan bıçaklarınızı sadece su ile yıkayıp kurulayabilirsiniz. 

Birinci sınıf kalitede seramik bıçak satın aldığınız sürece bu özellikleri tam anlamı ile tecrübe etmeniz mümkündür. Kolay ulaşılabilir bir seramik bıçak önerisi yapacak olursam, Emsan 'ın bıçaklarını önerebilirim. Ayrıca Shcafer da bu konuda iyi ve bıçaklarını Esse Mağazaları 'nda da bulabiliyorsunuz. 

Blogger tarafından desteklenmektedir.