Banner

Lefkoşa'da 2 Gün!

Lefkoşa, Kıbrıs'ın başkenti olmanın yanında, bugün dünyanın tek bölünmüş başkenti olarak ilgi gören bir kent. Bunun yanında şehrin değeri, tarihi değerleri ile de ön plana çıkıyor. Sadece Lefkoşa Osmanlı eserleri değil, çok daha eski dönemlere uzanan eserler, binalar kentte gezmeyi keyifli hale getiriyor. Çoğu yapının şehir merkezinde, hatta birbirine yürüme mesafesinde olması ise 2 günde keşfedilebilecek bir şehir olmasını sağlıyor. Şimdi size kısaca Lefkoşa'da 2 gün rotası çizmeye çalışacağım. Hava yolu ile ülkemizden doğrudan ulaşılabiliyor olması elbette ki 2 günde şehir turunun mümkün olmasının da temel sebebi. Şimdi varışınız itibariyle sokağa çıkarak faydalanabileceğiniz, Lefkoşa'nın gezilecek yerleri listesine geçelim. 

İlk olarak 1572 yılında inşa edilmiş olan Büyük Han ile işe başlayabilirsiniz. Lefkoşa Osmanlı eserleri arasında en çok bilinen ve en çok merak edilen nokta burasıdır. Burada yer alan çeşitli dükkânlar size alışveriş için bir seçenek olabilir, hediyelikler alabilirsiniz. Büyük Han’dan sonra ise Lefkoşa ‘nın en çok ziyaret edilenlerinden bir diğer olan ve hanın yanında yer alan Selimiye Camisi sizi bekliyor. Daha sonra ise Lefkoşa’nın gezilecek yerleri listesine, St. Nicholas Kilisesi yani Bedesten ile devam ediyoruz. Eski bir Bizans Kilisesi olan yapı Osmanlı İmparatorluğu döneminde bedesten olarak kullanılıştır. Birbirine yürüme mesafesinde yer alan tarihi duraklarımızdan bir diğeri ise Derviş Paşa Konağı ve Etnografya Müzesi olacak. Ancak Lefkoşa’da 2 gün programınızı hafta sonuna denk getirdiyseniz müzeyi ziyaret edemeyeceksiniz.
kıbrıs tatili, lefkoşa gezisi, lefoşada 2 gün, lefkoşada hafta sonu, kıbrıs gezisi, kıbrıs kaçamağı, gezilecek yerler, görülecek yerler, cafecik, seyahat, uçak bileti, thy
Lefkoşa'da 2 gün

Lefkoşa’da 2 gün süre ile gezip göreceğiniz yerleri çok da detaylandırmamak niyetindeyseniz, son olarak Venedik Sütunu göreceğiniz tarihi değer olabilir. Üstelik yer aldığı meydan, kentin merkezi özelliğine sahip. Yani yolunuzun üstü dahi olabilir. Her ne kadar Lefkoşa Osmanlı eserleri ile dolu bir şehir olsa da, büyük oranda Bizans yapılarının da mevcut olduğu gözlenmektedir. Lefkoşa ‘ya gelmeden önce yapacağını tarihi araştırmalar, buradaki gezinizi daha keyifli hale getirebilir. Ayrıca Lefkoşa’nın gezilecek yerleri çok daha uzatılabilecek bir liste oluşturur. Siz burada geçireceğiniz süreye oranla gezinizi şekillendirebilirsiniz. Basit ve 2 günlük bir kaçamak için ise bu rota yeterli olacaktır.


Blogger tarafından desteklenmektedir.