Banner

Pratik ve Kolay Koltuk Temizliği

Ayaklarınızı uzatıp favori dizinizi izlemekten, ailece toplanıp keyifli bir akşam geçirmeye kadar, koltuğunuz günün birçok güzel anının yaşandığı yerdir. Maalesef koltuk temizliğinin bu güzel anlardan biri olduğunu söyleyemeyiz. Genellikle çamaşır makinesinin temizleme gücüne emanet edemediğimiz koltuklar, evin en görünür yerinde, baş etmesi zor lekeler için bir sergi alanına dönebilirler. Buna rağmen bazı ipuçlarıyla koltuk temizliğini pratik ve kolay hale getirebilirsiniz.

cafecik, blog, koltuk, temizlik, nasil, temizlenir, temizleyici, temizligi, leke, cikarmak, nasıl, çıkarılır, lekeler, çikolata, oje, lekesi


Kolay Bir Ön Adım: Elektrik Süpürgesi
Koltuk temizliği yaparken neyle mücadele ettiğinizi anlamak için atabileceğiniz ilk adım, koltuğu tozdan ve kir tanelerinden arındırmaktır. Üzerinde bir şeyler atıştırırken koltuğun sağına soluna kaçan kırıntılar, gün boyunca koltukta otururken dökülen ölü deri hücreleri ve genel olarak biriken toz, koltuğun halini olduğundan daha vahim gösterebilir. Elektrik süpürgesinin temiz ve yerler için kullanmadığınız bir başlığıyla koltuğu güzelce süpürün. Aralara girmek için ince başlıkları kullanın ve ayrılabilen minderleri kaldırarak altlarını süpürmeyi de ihmal etmeyin.

Etikete Dikkat
Koltuğunuz antik bir mobilya değilse, nasıl temizlenebileceğine dair direktiflerin yer aldığı bir etikete sahiptir. Buna göz atarak koltuk döşemesine yanlış bir uygulama yapmaktan kaçının. Bazı koltuk kumaşları su bazlı deterjanlarla, bazıları ise kuru temizleme deterjanları ile temizlenebilir. Bazıları içinse tek seçenek profesyonel koltuk yıkama makinalarının kullanılmasıdır.

Genel Temizlik
Amacınız koltuğu genel olarak temizlemek ve silmekse, kol gücünüzün yanı sıra güvenebileceğiniz çeşitli ürünler mevcuttur:
·         Sabun: Ilık veya sıcak suyun içine, beyaz sabun veya Arap sabunu koyduktan sonra elde ettiğiniz karışımla koltuğunuzu silebilirsiniz.
·         Çamaşır Deterjanı: Ilık suya katacağınız bir miktar deterjanın iyice çözünmesini bekleyin ya da daha pratik olması için sıvı deterjan kullanın. Özellikle de koyu renkli bir koltuğunuz varsa seçtiğiniz deterjanın ağartıcı içermemesine dikkat edin.
·         Koltuk Temizleyici: Koltuk silerken bunun için özel olarak üretilmiş bir ürün en iyi tercih olabilir. Bir sünger, lif veya havlu yardımıyla, sprey, köpük veya deterjan formunda olabilen bu temizleyicileri uygulayabilirsiniz.
·         Buharlı Temizleyiciler: Eğer varsa, buharlı temizleyici kullanarak koltuklarınızı derinlemesine temizleyebilirsiniz. Ancak temizlikten sonra koltuğun tüm parçalarının iyice kurumasını beklemeniz önemlidir.
Koltuk döşemelerinde kullanılan ne kadar farklı kumaş varsa, en doğru temizleme yöntemi de o kadar çeşitlidir. Dolayısıyla başlamadan önce temizleyici ürününüzü koltuğun görünmeyen küçük bir bölgesinde test etmeyi ihmal etmeyin.
Çok fazla su kullanmak koltuk temizliğinde yapılan hatalardan biridir. Gereğinden fazla suyun koltuktan buharlaşarak kuruması zorlaşır ve kumaşta küf oluşumuna, kötü kokuya sebep olabilir. Bu sebeple koltuğu silmeden önce bezinizi sıkın ve silme aşaması bittikten sonra suyunu mümkün olduğunda emdirin. Temizlik robotları bu aşamayı oldukça kolaylaştırabilir.

Leke Çıkarma
Koltuğunuz genel olarak ilk günkü rengini ve görünüşünü korusa bile üzerindeki ufak tefek lekeler can sıkabilir. Koltuktaki lekelerle baş etmek için iyi bir ipucu, lekeyi buhar kullanarak yumuşatmaktır. Özellikle de leke eskimiş ve kurumuşsa, ütünüzün buhar fonksiyonu ile üstüne buhar uygulayabilir, biraz yumuşamasını sağlayabilirsiniz. Ancak söz konusu olan yağ lekesiyse, suyun yağı itebileceğini ve lekenin daha fazla yayılmasına sebep olabileceğini unutmayın.
Leke çıkarmanın kolay yollarından biri, lekeyi suyla karıştırılmış bulaşık deterjanı kullanarak silmektir. Ancak silerken fazla güç uygulayarak koltuğun döşemesine zarar vermekten kaçının. Eğer koltuğun etiketi suyla temizlemek için uygun olmadığını belirtiyorsa biraz sirke kullanarak lekeyi silebilirsiniz.

Koltuktan Oje Lekesi Nasıl Çıkar?
Oje bayanların vazgeçemediği ürünlerdendir biridir. Sürmesi ne kadar zevkliyse, döküldüğü veya damladığı zaman temizlemesi de o kadar can sıkıcıdır. Koltuktaki oje lekesi nasıl çıkar diyorsanız, asetondan faydalanabilirsiniz. Fakat aseton koltuğunuzda renk değişimlerine sebep olabileceği için her zaman kullanmadan önce görünmeyen bir yerde test etmelisiniz. Daha sonra asetonlu pamuğu lekenin üzerine bastırın ve leke pamuğa geçene kadar bekleyin. Gerekiyorsa bu işlemi tekrarlayın. Aseton kalıntısından arındırmak için su ile ıslatılmış temiz bir bez veya süngerle temizleyin.


Yukarıdaki ipuçlarını koltuklarınızın günlük temizlik ve bakımında deneyebilirsiniz. Koltuklarınızı kendiniz temizleyemeyeceğiniz durumlarda ise temizlik profesyonellerinden yardım almak en doğru tercih olacaktır. 


Blogger tarafından desteklenmektedir.