Banner

Ev Dekorasyonunda Mumluk: El Yapımı Mumluk Tarifleri

  Elektriklerimizin kesilmesi artık büyük bir istisna, buna rağmen hiçbirimizin evinden mum eksik olmaz. Çünkü mumlar hayatımızda aydınlatma işlevinin çok daha ötesinde bir yere sahip. Evlerimizin dekorasyonunda hoş bir detay, romantik ya da gizemli bir ortam yaratmak istediğimizde olmazsa olmazımızdır mumlar. Birbirinden koku, renk ve formları ile ayrılan mumları gözümüze asıl güzel gösteren ise onları taşıyan mumluklardır. Piyasada birbirinden şık ve dekoratif özelliklerde mumluklar bulmak mümkün. Ama mumlukları evde basit malzemelerden kendimiz de üretebilir, kendi zevk ve beğenimize göre özgün parçalar yaratabiliriz. İşte size birkaç pratik el yapımı mumluk tarifi!

mumluk, yapımı,nasıl yapılır, kendin yap, diy, el yapımı, dantelli, dantel, tasarım, dekorasyon, kolay, pratik


Plastik Şişelerden Mumluk Yapımı
Boşalan deterjan ya da çamaşır suyu şişeleri ile evde kolayca mumluk yapmak mümkün. Eğer farklı renklerde birden fazla boş plastik şişe varsa çok daha iyi, ama sadece beyaz şişeden yapıp renklendirmek de bir seçenek. Mumluk yapımına geçmeden önce şişeleri çok iyi yıkayın ve deterjandan arındırın. Sonrasında maket bıçağı kullanarak yaprak şeklinde kesitler oluşturun. İnce ve kalın olmak üzere iki farklı boyutta yaprak serileri hazırlayın. Önce kalın yaprakları mumun alt kısmına yapıştırın. Kalın yaprakların arasında kalan boşlukları ince yapraklarla doldurun ve çiçek formu verin. İstenirse suluboya veya guaj boya yardımıyla renklendirilebilir.

Bilyelerden Mumluk Yapımı
Yapımı oldukça basit ve zevkli olan bu mumluğu aynı renk ya da farklı renklerde bilyelerden oluşturabilirsiniz. Bunun için çok sayıda bilyeye, bir su bardağına ve sıcak silikona ihtiyaç var. Yapmanız gereken, sıcak silikonu kullanarak bardağın etrafına bilyeleri şeritler olarak yapıştırmak. Bardağın tüm dış yüzeyini bilyelerle kaplayabilir, 2 ya da daha çok renkten şeritler oluşturabilirsiniz.  

Dantelli Mumluk Yapımı
Tuhafiyeciden alacağınız değişik renk ve desenlerde dantel şeritleri silikon yapıştırıcı kullanarak likör bardaklarına yapıştırın. Tabi ki eğer elinizden geliyorsa tığ ile kendiniz dantelden şeritler yaratıp mumluklarda kullanabilirsiniz.

mumluk,deniz kabuğu, deniz kabukları, tasarım, dekorasyon, yaz, bahar, deniz, özel, mum, mumluk, tealight, diy, kendin yap, fikirler, kolay, pratik, cafecik, blog, dekorasyon

Deniz Kabuklarından Mumluk Yapımı
Yaz aylarında sahilden deniz kabuğu toplamayı hepimiz çok severiz ama çoğu zaman bu deniz kabuklarını kullanacak yer bulamayız. Mumluklar, topladığımız güzel deniz kabuklarını kullanmak için harika bir fırsat. Özellikle büyük deniz kabukları ideal birer mumluk olmaya aday. Mumluğunuzu şık göstermek için gümüş veya altın tonlarında sprey boya alarak, tamamen ya da şeritler halinde boyayabilirsiniz. Tek başına mumluk olarak kullanılamayacak kadar küçük olan deniz kabuklarını ise bir bardağın dış yüzeyini dekore etmek üzere kullanabilirsiniz. Silikon yapıştırıcılar ve sprey boyaları kullanarak yaratıcı formlar oluşturabilirsiniz.

Mum kullanmayı her ne kadar sevsek de lekesi pek de hoş değildir. Yazımızı bitirmeden mum lekesi nasıl çıkar sorusunun cevabını da verelim ki mumlarımızı lekelerden çekinmeden özgürce kullanabilelim.

Mum Lekesi Nasıl Çıkar?
Mum lekesine ıslak iken müdahale etmeyin, mutlaka kurumasını bekleyin. Kuruyan lekeye buz torbası ile kompres yaparak sertleşmesini sağlayın. Sertleşen lekeyi yumuşak bir spatula kullanarak kumaştan kazıyın. Lekenin altına ve üstüne düz beyaz kağıt havlu yerleştirerek lekeli kısmı ütüleyin ve lekenin havlulara çıkmasını sağlayın. Lekenin büyük bir kısmı çıktıktan sonra ufak bir gölgesi kalmış ise direkt kumaş üzerine uygulanabilecek leke çıkarıcı sıvı deterjanlardan faydalanarak son vuruşu yapın.

Mum lekesi stresinden de kurtulduğunuza göre, şimdi el yapımı mumluklarınızla evinizi dekore etme zamanı!


Blogger tarafından desteklenmektedir.